چرا نیمی از ازدواج ها به طلاق ختم می شود؟!

459

همه ما تقریبا با آمار وارقام طلاق آشنا هستیم، سالیانه نزدیک به نصف ازدواج ها به طلاق منتهی میشند اما دليل اصليش چي ميتونه باشه؟.
.
.

يكي از مهمترين دلايل شفافی که وجود داره اینه که ما روی خودمون کار نمیکنیم. کار به این منظور که ریشه احساسات و خشم های که در ما وجود داره رو پیدا نمیکنیم چون یا حوصله اش رو نداریم و یا اصلا شناختی نسبت به این جریان نداریم. ما اغلب *اشتباهاً* بر این باورهستیم که همسر ما در ما ایجاد خشم و عصبانيت و سر خوردگی میکنه اما واقعیات چیز دیگريه. ارتباط ما با همسرمون احساساتی رو که در وجود ما به خواب رفته رو بیدار میکنه.

 

بیشتر بخوانید: نشانه های طلاق عاطفی زن و شوهر چیست؟

من بر این باورم که نوع ارتباطی که ما با همسرمون داریم ریشه اش از دوران کودکی ما آغاز شده یعنی نوع و روش ارتباطی که با همسرمون داریم از یک سری ارتباطات احساسی و روانی فعالی که بین ما و والدین ما بوده سر چشمه میگیره و این یک واقعیته که بسیاری از احساسات عاطفی دوران کودکی و نوجوانی ما به صورت الگو و یک قالب رفتاری در وجودمون درهم تنیده شده و اثری که پدر و مادر ما به صورت ناخودآگاه و یا خودآگاه در رفتار و‌شخصیت ما ایجاد کردند غیر قبل باوره، اما این دلیل نمیشه که ما تلاشی برای بهبود رفتارهای ناپسند و نامعقول خودمون نداشته باشیم.
وقت و انرژی که ما در حال حاضر برای بهتر کردن ارتباطمون با همسرمون میذاریم، در واقع قدمیست برای بالا بردن سطح آرامش و آسایش خودمون.

بنابراين هر دقیقه از روز، شما و همسرتون در حال چکیدن باورها و احساسات خودآگاه و ناخودآگاه خود در فضای ارتباطی بین همدیگه هستید. از خودتون شروع کنید، در دل مشکلاتی که با همسرتون و یا با بچه هاتون دارید برید و بزارید احساسات قدیمی بیدار باشند، (از تغییر نترسید) عادلانه بشینید و به رفتارهایی که شما رو آزار میدند فکر کنید( جبهه گیری نکنید) سپس برید به غار تنهایی خودتون و یا پیش یک مشاور و روانشناس تا با کمکشون‌ريشه مشكلات رو به سطح آگاهي برسونيد. زمانی که منبع اصلی مشکلات رو پیدا کردید و شناختی که از خودتون و از طرف مقابلتون ( فعالانه و بدون قضاوت) به دست میارید رو وارد رابطه تون کنید. این تمرین تا آخر عمر هر فردی که خواهان یک زندگی شاد و رضایتمندی هست باید ادامه داشته باشه.
هر چند در بعضی از مواقع تلاش شما با تغییر موقت طرف مقابلتون به همراهه اما اگه یک‌ درصد شانس بهتر شدن ارتباط شما با همسرتون که دوستش دارید هست از تلاشتون دریغ نکنید…

شما از چه راهکارهایی برای بهبود رابطه خودتان و همسرتان استفاده می کنید؟

منبع: پیج اینستاگرام #روانشناسی_ژولیت

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید