کدام نوع چروک ها توسط بوتاکس برطرف می شوند؟

344
تزریق بوتاکس

پوست بدن انسان به طور طبیعی در هر سنی و در هر نژادی دارای اسید هیالورونیک می باشد. این اسید باعث نگه داشتن آب در پوست و برجستگی آن می شود.
با گذر عمر و بالا رفتن سن،  بتدریج از میزان این اسید کم می شود. بنابراین موجبات شل شدن پوست، ایجاد  شیار یا چین و چروک در انسان می گردد. یکی از روش های درمان و یا پیشگیری از ایجاد چروک های ناخواسته بر روی صورت تزریق بوتاکس است.

تزریق بوتاکس عملی غیرجراحی است که عضله‌های ایجادکننده چین و چروک صورت، پیشانی، دور چشم و خط اخم و لبخند را شل و آرام می‌کند.

 

در اینجا انواع چروک هایی پوستی که توسط بوتاکس برطرف میشود را نام برده ایم.

چروک‌های استاتیک : که در حالت استراحت پوست، بر روی آن مشاهده می‌شوند. این چروک‌ها عمدتاً در اثر عوامل مضر و آسیب‌رسان خارجی نظیر آفتاب هستند و در نتیجه تغییر بافت اصلی پوست ایجاد می‌شوند. به همین دلیل به درمان با ترکیبات اسیدهای میوه و AHA، روش لایه‌برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و لیزردرمانی برای نوسازی پوست به‌ خوبی پاسخ می‌دهند.

 

 چروک‌های دینامیک : که در نتیجه فعالیت زیاد عضلانی در ناحیه صورت پدیدار می‌شوند و عمدتاً ناشی از عادت‌های غلط و عوامل آسیب‌رسان داخلی هستند. این چروک‌ها معمولاً در یک‌سوم فوقانی صورت مشاهده می‌شوند.

چروک‌های شعاعی اطراف چشم‌ها موسوم به چروک‌های پاکلاغی یا پنجه‌کلاغی، چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های اخم ناحیه میانی صورت از این نوع هستند. چروک‌های دینامیک معمولاً از چروک‌های استاتیک عمیق‌ترند و به‌خوبی به درمان با تزریق ماده بوتولینوم یا بوتاکس پاسخ می‌دهند. استفاده از ماده بوتولینوم، روشی انتخابی و مطمئن برای کاهش چروک‌های دینامیک دور چشم، چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های اخم صورت است.

 

تزریق بوتاکس

 بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟

وقتی فردی جهت درمان چین و چروک صورتش به پزشک مراجعه می‌کند، برحسب وضعیت پوستش، درمان‌های متفاوتی از جمله بوتاکس به او پیشنهاد می‌شود. بوتاکس یک ترکیب تولید شده از سمی خطرناک به نام بوتولینوم می باشد. اما اگر همین سم خطرناک در دوزهای کنترل شده، بکار رود، کوچکترین خطری نخواهد داشت.

این نوع درمان در کلینیک‌ها و مراکز پزشکی انجام می‌شود. مقدار کمی از بوتاکس توسط سوزن ظریف به داخل عضلات زیر چروک تزریق میشود، این باعث غیر فعال شدن عضله تولید کننده چین میشود و نتیجتاً چروک فعال محو میشود. برای همین بوتاکس برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،خطوط پیشانی و خطوط دور چشم بسیار عالی عمل میکند.

 

ماندگاری هر بار تزریق بوتاکس

نتیجه نهایی تزریق بوتاکس به عامل‌های متعددی چون شدت خطوط و چین و چروک‌ها، اندازه عضله‌های زیر چروک‌ها و مقدار بوتاکس تزریق شده بستگی دارد. شایان ذکر است که نتایج به تدریج پس از ۳ تا ۵ روز قابل مشاهده است، اما نتیجه نهایی بوتاکس صورت پس از دو هفته کاملا مشخص می‌شود.

برای اینکه بتوان نتیجه خوبی برای کاهش خط اخم و چروک های پیشانی و اطراف چشم حاصل شود لازم است تزریق بوتاکس حداقل سالی دو بار انجام شود.

 

برگرفته از: talab.ir و clinicorchid.ir

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید