علل ایجاد موخوره چیست و چگونه درمان می شود؟

803

به گفته یک متخصص پوست و مو، شانه کردن بسیار زیاد مو، بستن زیاد مو، فر کردن موها، دکلره کردن و رنگ کردن مداوم موها از عوامل ایجاد کننده موخوره می‌باشد. آسیب‌های حرارتی ناشی از استفاده مکرر از سشوار و اتو مو نیز در ایجاد موخوره موثرند.

علل ایجاد موخوره

 دکتر امیر هوشنگ احسانی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه مو یک بافت مرده است و ما نمی توانیم آسیب هایی را که به آن وارد می شود را به طور دایم ترمیم کنیم، خاطر نشان کرد: مهم ترین دلایل ایجاد موخوره کارهای ذیل است:

  • کارهای شیمیایی نظیر فر کردن و رنگ و دکلره کردن موها
  • استفاده از ابزارهای حرارتی مانند سشوار و اتو مو
  • سفت بستن موها با کش
  • شانه کردن موهای خیس
  • عدم رعایت اصول شستشوی صحیح موها
  • خشکی بیش از حد ساقه موها
  • دیر به دیر کوتاه کردن موها

وی در خصوص انتخاب شامپوی متناسب با نوع مو، گفت:موی معمولی خشک است ونه چرب (وقتی فر یا رنگ شده نیست) و اکثر مواقع خوب وسالم به نظر می رسد ، برای این نوع مو باید شامپوی موی معمولی را انتخاب کرد.

انواع موخوره

راه های پیشگیری از آسیب رساندن به موها و ایجاد موخوره

روش شستشوی موها برای جلوگیری از ایجاد موخوره

 دکتر احسانی در خصوص راهکارهای پیشگیری از آسیب به مو گفت: اجازه دهید که موهایتان در حال شست و شو به طور طبیعی رها باشند ، قدری شامپو روی کف دستتان بریزید ، باید بدانید که چقدر شامپو استفاده کنید آن قدر که کف مناسبی تمام روی موهایتان را بپوشاند ، شامپو را در دستتان کف کنید و سپس آن را به روی موهایتان بمالید ، از پوست سر شروع کرده و آن را با ماساژ آرام ولی دقیق نوک انگشتان روی موهایتان بمالید ، از جمع کردن موها به سمت بالا و روی سر و مالش زیاد از حد بپرهیزید ، برای خشک کردن مو با استفاده از یک هوله خشک و تمیز با دقت به موهایتان ضربه بزنید تاخشک شوند.
 در حالی که موها کمی مرطوب است با استفاده از برس یا شانه دندانه درشت به طور آرام رو به پایین شانه بزنید، از نزدیکی نوک موها شروع و کارتان را به سمت بالا و به طرف ریشه ها ادامه دهید ، مو را وقتی که خیس و آب چکان است با سشوار خشک نکنید، بهتر است موهایتان را داخل یک پارچه نخی تمیز بپیچید تا به آرامی خشک شوند. اما اگر عجله دارید با سرعت حداقل و پایین ترین درجه حرارت گرمای سشوار را روی یک نقطه متمرکز نکنید چون می تواند رطوبت را از مو گرفته و آسیب جدی به آن وارد کند.

آبرسانی و روغن تراپی موها

 استفاده از روغن هایی که خاصیت آبرسانی دارند نیز در درمان موخوره موثر هستند مانند روغن بادام، روغن جوجوبا، روغن آووکادو، روغن نارگیل و…
یکی از این روغن ها را انتخاب کنید و همه قسمت های مو به جز ریشه را به این روغن آغشته کنید و بعد از یک ساعت بشویید. می توانید برای تاثیر بیشتر کمی روغن را گرم کنید.
 شامپوهایی که حاوی مواد نرم کننده مو هستند تا حدودی می توانند مانع از ایجاد موخوره شوند.
روغن تراپی موها

 رژیم غذایی مناسب

دریافت مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز روزانه به تقویت و سلامت موها کمک می کند .

کوتاه کردن مو ها 

هر ۴ تا ۶ هفته موهای خود را کمی کوتاه کنید تا موهای آسیب دیده از موی اصلی جدا شود . هنگام کوتاه کردن مو هرگز از قیچی نامرغوب یا کند استفاده نکنید زیرا باعث شکستگی و آسیب دیدن موهای سالم می شود.

 

آیا موخوره درمان می شود؟

 دکتر احسانی ادامه داد: در صورتی که موخوره ایجاد شود، مو هرگز همانند حالت اولیه ترمیم نمی شود ، مایعات ترمیم کننده موخوره بایستی مستقیما به نوک مو زده شوند.
تنها راه درمان موخوره کوتاه کردن موهاست و هیچ یک از این کارها نمی تواند موخوره را از بین ببرد و تنها می توانند از ایجاد موخوره جلوگیری کنند. 

بیشتر بخوانید:

راهکار قطعی برای درمان و ریشه کن کردن موخوره

دستگاه موخوره گیر چیست + راههای مبارزه با موخوره

این کارهای ساده می تواند آسیب جدی به موهایتان وارد کند!

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید