کارهایی که توانایی پدر یا مادر شدن را کاهش می دهند!

172
پدر و مادر شدن

نه آزمایش های پیش از ازدواج و نه ارثی که از خانواده تان برده اید، هیچ کدام نمی توانند با اطمینان در مورد توانایی شما برای پدر یا مادر شدن چیزی بگویند. از نظر محققان توانایی باروری شما تحت تاثیر اتفاق های ساده دیگری قرار می گیرد که هر روز تجربه می کنید، از دمای محیطی که در آن زندگی می کنید تا میزان استفاده شما از تلفن همراه یا ارتباطی که با همکاران تان دارید، همه و همه می توانند در این مورد نقش بازی کنند.

اگر می خواهید بدانید اتفاق ها و تجربه های ساده زندگی تان چطور سرنوشت چنین موضوع مهمی را در دست گرفته اند در ادامه این مطلب با ما باشید. ما یافته های محققان در این مورد را با شما در میان خواهیم گذاشت.

اگر با رئیس تان کل کل کنید

کار کردن با رئیس بداخلاق، همکارهای ناسازگار یا شرایط کلی شغلی که به خانم ها استرس وارد می کند، می تواند برای همیشه حسرت مادر شدن را به دل آنها بگذارد. محققان می گویند زنانی که شغلی پراسترس دارند، شانس بارور شدن شان کمتر می شود و حتی ممکن است برای همیشه نازا شوند. ساینس دیلی مدتی پیش گزارش کرده بود که استرس محیط کار تنها بر روان خانم ها اثر نمی گذارد بلکه توانایی شان برای باردار شدن را هم از آنها می گیرد.

گذشته از این زنانی که با این استرس ها روبه رو هستند، فشارخون شان بالا می رود، دچار اختلال خواب می شوند و حتی خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در میان آنها بیشتر می شود. محققان بر این باورند در نتیجه استرس، آندروژن که هورمون مردانه است جایگزین استروژن که هورمون زنانه است می شود و به دنبال این جایگزینی نه تنها زنان چاق می شوند و قدرت بدنی و میل رقابت جویی بیشتری پیدا می کنند بلکه توانایی باروری شان هم کمتر می شود.

اگر سن تان بالا برود

در حالی که تا سال ها تصور بر این بود که بالا رفتن سن تاثیری بر باروری آقایان نمی گذارد، محققان فرانسوی توانستند این ادعای قدیمی را رد کنند. دیلی میل گزارش کرده بود که قدرت باروری مردها بعد از ۳۵سالگی آرام آرام کمتر می شود و وقتی مردها به ۴۰ سالگی می رسند، این توانایی به شکل قابل توجهی کاهش می یابد.

البته این تنها مطالعه ای نیست که چنین ادعایی را مطرح می کند. پیش از این هم گروهی از محققان مطرح کرده بودند که با گذشتن مردها از ۴۰سالگی، شانس باروری شان با روش های طبیعی و مصنوعی کاهش پیدا می کند. از نظر محققان بعد از این سن دی ان ای سلول های اسپرم به مرور آسیب می بیند و این آسیب دیدگی اجازه نمی دهد که آقایان پدر شوند.

اگر سوسیس و کالباس بخورید

اگر خواستگارتان در اولین ملاقات شما را به یک فست فود دعوت کرد، خیال ازدواج با او را از سرتان بیرون کنید؛ البته در صورتی که هدف تان از ازدواج کردن داشتن بچه های قد و نیم قد است. محققان می گویند مردهای فست فوددوستی که مدام سوسیس و کالباس می خورند، شانس کمتری برای پدر شدن دارند. به نوشته تلگراف، بررسی ها نشان می دهد آقایانی که در رژیم غذایی شان میزان زیادی چربی اشباع شده دیده می شود، قدرت باروری کمتری دارند.

از نظر محققان گوشت های فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس باعث می شود اسپرم مردهای مصرف کننده کمتر شود اما اگر آقایان به جای خوردن این غذاهای مضر سراغ خوراکی هایی بروند که امگا ۳ و امگا ۶ بیشتری دارد، قدرت باروری شان بیشتر می شود. محققان می گویند چربی های اشباع شده که به وفور در این غذاها دیده می شود، نه تنها تعداد و شکل بلکه کیفیت اسپرم های آقایان را هم تغییر می دهد و قدرت باروری شان را تضعیف می کند.

اگر زیاد هواپیماسواری کنید

سفرهای طولانی هوایی را تجربه می کنید و بعد از هر پرواز دچار حالت ناخوشایند پرواززدگی می شوید؟ محققان می گویند اگر چنین شرایطی دارید، احتمال اینکه صاحب فرزند شوید، بالا نخواهد بود. دیلی میل مدتی پیش نتیجه گزارش هایی را فاش کرد که می گفت پرواززده ها هم کم حافظه می شوند و هم نابارور. محققان می گویند مغز افرادی که سفرهای طولانی هوایی انجام می دهند دچار تغییراتی می شود و به هم ریختگی ساعت بیولوژیک بدن هم در کنار این تغییرات آنها را دچار مشکل ناباروری می کند.

البته محققان می گویند کسانی که در شیفت های شبانه کار می کنند یا برنامه کاری شان غیرمعمول است هم در معرض چنین خطری خواهند بود. گذشته از ناباروری، محققان می گویند این شرایط افراد را در معرض از بین رفتن حافظه، مشکلات یادگیری، بالارفتن احتمال ابتلا به دیابت، بیمار های قلبی، فشار خون و سرطان هم قرار می دهد.

اگر دوچرخه سواری می کنید

ورزش کردن همیشه برای همه جوانب سلامت مفید نیست. برای مثال ورزش پرطرفدار دوچرخه سواری که می تواند خدمت های زیادی به سلامت کند، می تواند به قدرت باروری آقایان آسیب بزند. به نوشته خبرگزاری فرانسه، دوچرخه سواران دچار افزایش فشار خون و دمای بدن در ناحیه کمر در زمان این فعالیت می شوند و اگر این ورزش را به طور مداوم انجام دهند، شانس پدر شدن شان ۳۴ درصد کمتر می شود. پس اگر می خواهید صاحب فرزند شوید، ورزش دیگری را انتخاب کنید و تا زمانی که قصد پدر شدن دارید سراغ دوچرخه سواری نروید.

اگر زیاد می شویید و می سابید

مدام اهل شستن و ضدعفونی کردن گوشه های خانه هستید خبر خوبی برای تان نداریم. محققان می گویند کسانی که زیاد از شوینده ها استفاده می کنند، قدرت باروری شان را به مرور از دست می دهند. به گزارش مدیکال، محققان کشف کرده اند شوینده های مصنوعی بر قدرت باروری افراد تاثیر می گذارند و کسانی که هر روز سراغ شان می روند، شانس کمتری برای صاحب فرزند شدن خواهند داشت.

به گفته آنها دو ماده شیمیایی بنزالکونیم کلراید (ADBAC) و دیمتیلامونیوم کلراید (DDAC) که به وفور در شوینده های خانگی، سم زداها، نرم کننده های لباس و حتی نگهدارنده ها در مواد آرایشی دیده می شوند، می توانند چنین اثری را بر سلامت افراد بگذارند. البته محققان این پژوهش را روی موش ها انجام دادند و مشاهده کردند گذشته از احتمال ناباروری، قرار داشتن در معرض این شوینده ها احتمال مرگ پس از زایمان را هم بالا می برد.

اگر کم می خوابید

کم خواب هستید و ترجیح می دهید به جای داشتن هشت ساعت خواب در شب به کارهای عقب مانده تان رسیدگی کنید؟ محققان می گویند چنین تصمیمی به ویژه اگر در سال های جوانی گرفته شود، می تواند شانس بارور شدن شما را کاهش دهد. به نوشته ساینس دیلی، محققان بر این باورند که کم خوابی یا دیگر مشکلات خواب می تواند قدرت باروری مردان جوان را کمتر کند و اسپرم های آنها را تحت تاثیر قرار دهد. به گفته آنها کسانی که دیر می خوابند، بین شب چندین بار از خواب بیدار می شوند یا برای به خواب رفتن باید ساعت ها تلاش کنند، ۲۵درصد اسپرم کمتری نسبت به کسانی دارند که هرگز به مشکلات خواب دچار نبوده اند.

اگر استرس دارید

درحالی که پژوهشگران آمریکایی می گویند در ۴۰ درصد موارد ناباروری زوج ها، مشکل از مرد بوده است، محققان استرس بالا در میان مردان نابارور را اصلی ترین دلیل این اتفاق می دانند. بررسی های محققان دانشگاه کالیفرنیا که در مجله باروری و ناباروری چاپ شده است می گوید استرس های کاری، استرس اتفاقات زندگی و استرس های دیگری که مردها را تحت تاثیر قرار می دهد باعث می شود تحرک اسپرم شان از آقایانی که استرس چندانی را تجربه نمی کنند کمتر شود.

محققان بر این باورند مردهایی که استرس شغلی شان زیاد است، هورمون تستسترون کمتری در مایع منی شان دارند و همه این موارد بر توانایی باروری شان تاثیر منفی می گذارد. از نظر محققان درحالی که زنان هم با قرار گرفتن در معرض استرس شغلی شانس کمتری برای بارور شدن پیدا می کنند، مردهای پراسترس هم به احتمال کمتری می توانند پدر شوند.

اگر موبایل به دست باشید

اگر همسرتان حاضر نیست از تلفن همراهش جدا شود و گذشته از مدام صحبت کردن با تلفن در بقیه لحظه ها هم مشغول وبگردی یا بازی با تلفن همراه هوشمندش است، مراقب باشید! ممکن است این عادت همسرتان برای همیشه مادر شدن را به یک آرزوی دست نیافتنی برای تان بدل کند. محققان می گویند همراه بودن همیشگی مردها با تلفن همراه در شرایطی که آن را نزدیک پای شان می گیرند یا در جیب شلوارشان می گذارند، احتمال پدر شدن آنها را کاهش می دهد.

دیلی میل مدتی قبل نتیجه پژوهشی را گزارش کرده بود که می گفت اسپرم ۵۰ تا ۸۵ درصد مردهایی که گوشی تلفن همراه شان را در جیب شلوارشان می گذارند، آسیب دیده بود و نمی توانست تخمک همسران شان را بارور کند. محققان بر این باورند که فرکانس های الکترومغناطیسی که از تلفن های همراه ساطع می شود، قدرت باروری مردان را کمتر می کند.

اگر هوا گرم باشد

اگر در منطقه ای گرم زندگی می کنید که روزهایی طولانی دارد، ناتوانی تان در بارداری را برگردن ژن ها نیندازید. به نوشته تلگراف، محققان می گویند روزهای طولانی و گرم بر توانایی باروری مردها تاثیر منفی می گذارد. به گفته آنها روزهای تابستانی کیفیت اسپرم مردها را پایین می آورد و به همین دلیل امکان بارورسازی برای آقایان در فصول گرم پایین تر است.

برخلاف تصور بسیاری از افراد، محققان در این بررسی ثابت کردند پوشیدن لباس های تنگ روی اسپرم های مردها تاثیر منفی نمی گذارد اما گرمای تابستان می تواند چنین تاثیری را داشته باشد. از نظر محققان تنها گرما نیست که به ناباروری موقت مردها منجر می شود بلکه بلندی روزهای این فصل هم می تواند قدرت باروری آقایان را کم کند.

اگر چاق باشید

چاقی عمر را کوتاه می کند. به نوشته تلگراف، محققان معتقدند مردهای چاق اسپرم های ناسالمی دارند که به آنها اجازه پدر شدن را نمی دهد. محققان می گویند بسیاری از این مردها توانایی بارورسازی را ندارند و برخی دیگر هم جنینی را تولید می کنند که در رشد حدود ۱۵ درصد تاخیر دارد. از نظر محققان شمار اسپرم های این مردها پایین تر از آنهایی است که وزن طبیعی دارند.

هرگز فراموش نکنید

مصرف نوشابه ها ی گاز دار بر قدرت باروری مردها تاثیر منفی می گذارد. این خبر را مدتی پیش دکتر سبحان ابراهیمی، متخصص تغذیه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران اعلام کرده و گفته بود: تحقیقات نشان داده است قدرت باروری مردانی که هر روز نوشابه گازدار می نوشند در معرض خطر قرار دارد. اغلب مردانی که بیش از اندازه نوشابه گازدار می نوشند سبک زندگی سالمی ندارند و بیشتر سراغ فست فودها می روند. به گفته این متخصص همه اینها کنار هم شانس پدر شدن را پایین می آورد.

محبوبه عطایی / مجله سیب سبز

 

 

*  تغییراتی ساده که شانس باروری شما را افزایش می دهد

تخمک گذاری چیست؟ / مناسب ترین زمان برای بارداری

 

 

فروشگاه bestwiki.ir
فروشگاه bestwiki

دیدگاهتان را بنوسید

Please enter your comment!
Please enter your name here