آموزش کاشت سبزه عید با هسته پرتقال یا نارنج

1123
کاشتن سبزه عید با هسته مرکبات

سبز کردن سبزه عید یکی از رسوماتی است که از دیرباز در بین ایرانیان رواج داشته و افراد زیادی با فرا رسیدن ماه اسفند به فکر کاشتن سبزه عید با هسته پرتقال، مرکبات، گندم و… هستند. ایرانیان اعتقاد دارند که سبز کردن سبزه شادابی و طراوت و خرمی را برای خانواده در طول سال به همراه دارد. رسم است که سبزه عید را تا روز سیزده فروردین نگه می دارند و در روز سیزده به در به نماد دور شدن از بدی ها و کدورت ها، سبزه را به آب می اندازند.

چند سالی است که علاوه بر سبز کردن دانه هایی مانند گندم، ماش و عدس، سبز کردن دانه مرکبات مانند دانه پرتقال و نارنج بسیار مرسوم شده است. در مطالب گذشته سبز کردن دانه عدس برای سبزه هفت سین را به شما عزیزان آموزش دادیم. اما اگر می خواهید امسال سبزه عیدتان متفاوت تر از همیشه باشد پیشنهاد می کنیم سبز کردن سبزه عید با هسته نارنج را امتحان کنید.

توجه: تمام مراحل سبز کردن سبزه عید با هسته نارنج مشابه سبزه با هسته پرتقال است. 

 

سبز کردن سبزه عید با هسته پرتقال یا نارنج

  1. ابتدا هسته های نارنج را جدا کنید و به مدت دو روز در آب بخیسانید. به این صورت که بعد از گذشت ۲۴ ساعت، هسته ها را از آب خارج کرده و خشک کنید سپس پوست روی هسته نارنج را به دقت جدا کنید سپس هسته بدون پوست را مجددا داخل آب قرار دهید. (اگر پوست روی هسته را جدا کنید هسته ها زودتر جوانه می زنند)
  2. بعد از ۲۴ ساعت، هسته ها را از آب خارج کرده و درون گلدان (با خاک سبک یا خاک باغچه) بکارید.
  3. بعد از گذاشتن هسته ها داخل خاک، یک الی دو سانتی متر خاک روی آن ها بریزید. (هسته ها را به فاصله دو سانتی متری از هم قرار دهید.)
  4. حواستان باشد که خاک گلدان خشک نشود و با اسپری آب پاش مرتب خاک را مرطوب نگه دارید.
  5. طی دو روز روی گلدان را با پلاستیک بپوشانید تا رطوبت داخل محوطه حفظ شود و حالت گلخانه ای برای رشد بهتر سبزه ایجاد شود.
  6. گلدان را در فضایی قرار دهید که نورگیر باشد اما نور مستقیم خورشید به آن نتابد.
  7. دانه های نارنج بعد از دو هفته الی ۲۵ روز شروع به جوانه زدن خواهند کرد.

سبزه عید با هسته نارنج یا پرتقال ماندگاری بسیار زیادی دارد و اگر به درستی از آن مراقبت کنید می توانید آن را به باغچه منتقل کنید تا به درخت نارنج تبدیل شود.

 

کاشت سبزه عید با هسته پرتقال

نکته: تخم مرکبات حدود ۲۰ روز طول می کشد تا سبز شود بنابراین از همین زمان باید به فکر سبز کردن سبزه با هسته مرکبات باشید. در صورت نگه داری درست می توانید پایان فروردین سبزه را که به نهال تبدیل شده به خاک انتقال دهید تا تبدیل به درخت شود.

بیشتر بخوانید:

آموزش کاشت سبزه عدس برای عید نوروز

ایده های تزئین و چیدمان سفره هفت سین نوروزی

نکات آرایشی و مراقبت از پوست در تعطیلات عید نوروز

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید