۵ غذا برای مبارزه با افسردگی زمستانی

101

اختلال عاطفی فصلی (Seasonal affective disorder) با نام اختصاری SAD، برای اولین بار به طور رسمی توسط نورمن روزنتال و همکارانش در مؤسسه ملی بهداشت روان آمریکا توصیف شد.

اگرچه متخصصان در ابتدا در مورد وجود این اختلال شک داشتند اما امروزه این اختلال به عنوان یک اختلال رایج شناخته می شود. بر اساس نوشته های کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، این افراد با تغییر فصل دچار تغییر جدی در شرایط روحی خود می شوند. آن ها ممکن است زیاد بخوابند، انرژی کمی داشته باشند و احساس افسردگی کنند. معمولا این نشانه ها که می توانند جدی هم باشند، با تغییر فصل از بین می روند.

حال جدای از دارو و یا ایجاد شرایط محیطی مناسب، شما با مصرف غذاهای خاصی می توانید بر این احساس منفی غلبه کنید. ما در اینجا ۵ ماده غذایی را به شما معرفی می کنیم تا با خوردن آنها، کمی سرحال تر شوید.

عدس

محققان دانشگاهی در آمریکا با بررسی ۳هزارنفر از افراد بین ۱۵ تا ۳۹ سال دریافته اند که علت افسردگی خفیف در آنها به سبب پائین بودن میزان غلظت اسید فولیک در خون آنهاست. بنا به همین گزارش، افزودن عدس به رژیم غذایی این افراد توانست با بالا بردن میزان اسید فولیک آنها، تا حد زیادی از این احساس آنها بکاهد. البته رسیدن به حجم کافی از این ماده غذایی برای شما نیازمند مشورت با پزشک معالجتان است. از دیگر موادی که چنین سطحی از اسید فولیک یا فولات را دارند عبارتند از آب پرتقال، اسفناج، لوبیا، فندق، نخود و آووکادو.

ماهی آزاد

میزان چربی مفید موجود در این ماهی می تواند بر عملکرد مغز و قلب موثر باشد. از سوی دیگر امگا ۳ موجود در این ماهی برای کاهش اختلالات عصبی و افسردگی مفید است. این نکته در تحقیقات دانشمندان اثبات شده است که میان کمبود امگا ۳ در بدن و بدخلقی ارتباط مستقیم وجود دارد. جدای از این دلیل، مصرف این چربی مفید در افزایش ایمنی بدن نیز موثر است از دیگر منابع غنی امگا ۳ می توان به ماهی تن، ساردین، بذر کتان، روغن کانولا و تخم کدو اشاره کرد.

ماست

سرتونین ماده ای شیمیایی است که در تنظیم احساس گرسنگی، احساس شادی و سرحال بودن موثر است. وجور نور خورشید در عملکرد بهتر این ماده شیمیایی تاثیر دارد. با کوتاه شدن روزها در زمستان و کاهش نور خورشید، عملکرد این ماده در بدن کاهش می یابد.

از سوی دیگر، تریپتوفان که یک اسید آمینه می باشد، به تولید سرتونین در بدن کمک می کند. بهره گیری از مواد غذایی مانند ماست که سرشار از تریپتوفان است، می تواند جبران کننده کاهش تولید سرتونین باشد.

غذاهای دیگری که حاوی تریپتوفان هستند عبارتند از: گوشت بوقلمون، گوشت مرغ، گوشت گاو، سویا، لوبیا، ماهی تن، آجیل و تخم مرغ.

گوشت گاو

ثابت شده است که کمبود روی در حیوانات، سبب ساز رفتارهای افسرده گونه می شود. در میان تمامی غذاها، گوشت گاو دارای بیشترین میزان روی است. مصرف گوشت کم چرب گاو در این زمینه کمک مضاعفی می کند. بهترین بخش از بدن گاو برای جذب بیشتر روی، گوشت قلوه گاه آن است. دیگر منابع کامل روی در مواد غذایی عبارتند از: صدف، مرغ، ماست، غلات کامل.

قارچ

مطالعات پزشکان نشان داده است مصرف ویتامین D در مبارزه با بیماری افسردگی زمستانی مفید است. این ویتامین که به ویتامین آفتاب شهرت دارد، می تواند به تولید سرتونین کمک کند. از آنجایی که بیشترین میزان جذب این ویتامین برای انسان از طریق قرارگیری در معرض نور خورشید است و در زمستان این شرایط کمتر مهیاست، باید ازموادی استفاده کرد که این کمبود را جبران کند. قارچ ها از جمله مواد غذایی هستند که سرشار از ویتامین D بوده و مصرف آنها به عملکرد بهتر سیستم عصبی بدن نیز یاری می رساند. از دیگر منابع غنی ویتامین D می توان به موارد زیر اشاره کرد: شیر غنی شده ، ماهی قزل آلا، ماهی تن، آب پرتقال غنی شده و شیر سویای غنی شده.

ایسکانیوز

 

 

* رژیم غذایی برای شاد بودن

* غذاهایی که خوردن آن شما را خوش اخلاق می کند

* خوراکی های خوشمزه ای که کمتر از ۱۰۰ کالری دارند

* باورهای نادرست درباره رژیم آبمیوه و سبزیجات

 

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید