آزمایشات ضروری که همه خانمها باید انجام دهند!

1750

تقریبا همه زنان تا حدودی با خودمراقبتی های زنانه آشنایی دارند ولی مشکلی که وجود دارد اینست که آنها نمی دانند چه زمانی و برای تشخیص زودرس کدام بیماری باید به پزشک مراجعه کنند .

آزمایشاتی که خانم ها باید انجام دهند را توضیح بفرمایید ؟

 

معاینه لگنی :

در هر ویزیت لازم است یک معاینه لگنی انجام گیرد . در معاینه لگنی پزشک می تواند به اندازه رحم ، وجود توده در واژن ، وضعیت دهانه رحم ، اندازه ی تخمدان ها تا حدودی دست یابد و در صورتی که در معاینه مشکلی احساس شود ، روش های تشخیصی دیگر درخواست کند .

سونوگرافی :

هر خانم بهتر است سالی یکبار برای انجام سونوگرافی از رحم و تخمدان ها اقدام کند . سونوگرافی ممکن است از روی شکم یا در صورتی که نیاز به بررسی دقیق تری باشد از داخل واژن انجام گیرد . در سونوگرافی واژینال رحم و ضمائم رحمی به دقت بررسی می شود .

سونوگرافی برای تشخیص علت لکه بینی ، دل درد های مداوم ، بزرگی ناگهانی شکم ، خونریزی های شدید ، عادات ماهانه نامرتب ، دردهای هنگام عادات ماهانه کاربرد دارد . بعضی از بیماری هامانند تومورهای تخمدان ، بیماری های دهانه رحم ، بعضی از فیبروم ها بدون علامت هستند و ممکن است وقتی علامت دار شوند که بیماری به وضعیت بحرانی خود رسیده باشد ، مثلا تومور تخمدان اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به راحتی با عمل جراحی برداشته می شود ولی از آنجا که تخمدان داخل لگن استخوانی قرار گرفته و توده به راحتی توسط بیمار لمس نمی شود تا زمانی که اندازه آن به حد کافی بزرگ نشود ، بیمار از آن مطلع نمی شود ، در نتیجه تومور وقتی علامت دار می شود که بیماری پیشرفت کرده و درمان مشکل یا ناموفق می شود . پس با یک سونوگرافی ساده می توان از وجود زودرس توده های بدخیم آگاه شد .

با افزایش سن احتمال بروز فیبروم های رحمی هم زیاد می شود . بعضی از فیبروم ها در معاینه تشخیص داده می شود ولی سونوگرافی می تواند ابعاد دقیق فیبروم ، محل آن و رشد ناگهانی فیبروم را مشخص کند . پولیپ های داخل رحمی هم با سونوگرافی قابل تشخیص هستند . سونوگرافی برای تشخیص ضخامت آندومتر رحم هم استفاده می شود . در مواقعی که ضخامت آندومتر رحم بیش از حد گزارش شود حتما باید علت آن تشخیص داده شود چون گاهی اوقات ضخامت آندومتر به معنای هیپرپلازی رحم یا تغییرات سلولی است که به سوی بدخیمی می رود . بعضی از خانم ها هم کیست دارند . ممکن است کیست به صورت منفرد یا چند عدد و گاهی هم نشانگان تخمدان پلی کیستیک باشد . در این مواقع نیز باید از نظر اندازه ی رشد کیست یا کیست ها و محتویات یا نوع آن از سونوگرافی های دوره ای کمک گرفت .

معاینه سینه ها :

سرطان پستان را هرچه زودتر تشخیص دهید شانستان برای درمانش نیز افزایش پیدا می کند. سرطان پستان کوچک کمتر احتمال پخش شدن به غدد لنفاوی و ارگان های حیاتی مانند ریه ها و مغز را دارد. اگر در دهه بیستم یا سیم خود هستید توصیه می شود آزمایش سرطان پستان را به صورت مرتب هر یک تا سه سال انجام دهید. اگر عوامل تشدید کننده خطرتان زیاد است توصیه می شود مدت زمان بین آزمایش ها را کمتر نیز بکنید. پس از معاینه هم ضروری است ماموگرافی را نگه داشت تا در هر بار مراجعه بعدی ، با ماموگرافی جدید مقایسه شود .

آزمایشات زنانه

پاپ اسمیر :

پاپ اسمیر علاوه بر تشخیص نوع عفونت ، نوع سلول ها و تغییرات آنها را هم در دهانه رحم مشخص می کند . همه زنان بعد از ازدواج باید برای انجام پاپ اسمیر مراجعه کنند . پاپ اسمیر معمولا هر سال یکبار انجام می شود ولی بعد از سه نوبت معمولا فواصل آن بیشتر خواهد شد .

آزمایش خون :

آزمایش های دوره ای برای تعیین میزان قند و چربی خون ، ویتامین D باید هر ساله انجام شود . بیماری دیابت شیوع زیادی در جمعیت دنیا و ازجمله ایران پیدا کرده و ممکن است خیلی افراد در مرحله پیش دیابت قرار داشته باشند . در سال های اخیر تعداد خانم های بارداری که دچار دیابت بارداری می شوند افزایش یافته است . افرادی که سابقه ی خانوادگی و وزن بالا دارند مستعد دیابت اند و حتما باید سالانه ۱ یا ۲ بار آزمایش قند خون بدهند و در صورتی که میزان قند خون بالاتر از حد طبیعی باشد ، لازم است با رژیم غذایی مناسب و داروهای خوراکی و انسولین قند خون را کنترل کرد .

کم خونی فقر آهن نیز بین زنان ایرانی رایج است و اگر در آزمایش فقر آهن تشخیص داده شود می توان با تجویز ترکیبات آهن این کمبود را جبران کرد .

بدن زن در حول و حوش یائسگی و بعد از یائسگی به دلیل کمبود هورمون های زنانه به تدریج دچار افزایش وزن می شود و معمولا افزایش وزنزمینه را برای بروز بیماری دیابت ، فشار خون بالا ، افزایش چربی خون و همچنین پوکی استخوان و احتمال شکستگی های استخوان فراهم می کند .

آزمایش خون در مدفوع :

در بسیاری از کشورهای دنیا ، به خانم ها و آقایان بعد از ۵۰ سالگی توصیه میشود برای آزمایش مدفوع جهت تشخیص خون در مدفوع مراجعه کنند . تومورهای روده معمولا در سنین بالا شکل می گیرند و متاسفانه بدون علامت هستند و اگر به طور اتفاقی تشخیص داده نشوند در مراحل پیشرفته علامت دار می شوند . وجود خون در مدفوع علامت هشدار است و بعد از آن باید با کولونوسکپی داخل روده به طور مستقیم دیده شود ، به خصوص خانم ها یا آقایانی که در خانواده فردی با سابقه ی تومور کولون یا روده بزرگ دارند حتما باید پزشک معالج را در جریان بیماری بگذارند .

همه خانم‌ها باید از 50 سالگی یک‌بار سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی انجام دهند. اگر نتیجه سیگموئیدوسکوپی طبیعی بود باید هر پنج تا 10 سال تکرار شود. اگر هم نتیجه کولونوسکوپی طبیعی بود باید هر 10 سال یک‌بار تکرار شود.

 سنجش سطح کلسیم و ویتامین D :

زنان از سن ۳۵ سالگی به بعد دچار پوکی استخوان می شوند چون به تدریج توده استخوان کاهش پیدا می کند و در یائسگی سرعت کاهش توده ی استخوانی افزایش می یابد بنابراین رعایت رژیم غذایی برای زنان ، ورزش مرتب و تنظیم وزن و دریافت کافی کلسیم ضروری ست . افرادی که کم تحرک اند یا از داروهای کورتیکو استروئیدی استفاده می کنند بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند . کمبود ویتامین D به خصوص در زنان بسیار شایع است و در بیشتر آزمایش هایی که برای زنان انجام می گیرد کمبود این ویتامین گزارش می شود که باید به صورت دارو برای آنها تجویز شود .

 

سنجش تراکم استخوان

خانم‌ها با ورود به سن یائسگی و کاهش ترشح هورمون‌ها در خطر پوکی استخوان قرار می‌گیرند. کاهش تراکم استخوان باعث می‌شود فرد با کوچک‌ترین ضربه، زمین خوردن یا حتی یک عطسه شدید دچار شکستگی استخوان شود! خبر خوب اینکه پوکی استخوان قابل پیشگیری و قابل درمان است. خانم‌ها از 65 سالگی باید حداقل یک‌بار سنجش تراکم استخوان را انجام دهند. بعد از آن همزمان تکرار آزمایش در هر فرد بستگی به تراکم استخوان و عوامل خطرساز زندگی‌اش دارد. برای انجام تست DXA باید روی تخت دراز بکشید. سپس دستگاه اسکن با استفاده از دوز پایین اشعه ایکس از استخوان‌های خاصی در بدن‌تان عکسبرداری می‌کند. این تست می‌تواند قدرت استخوان را بسنجد و احتمال شکستگی را در آینده تخمین بزند. همچنین می‌توان در روند درمان پوکی استخوان از آن بهره برد.

اندازه گیری فشار خون :

همینطور که سنتان افزایش می یابد بیشتر در خطر فشار خون بالا قرار می گیرید. مخصوصا اگر اضافه وزن داشته باشید یا دچار عادات بد مشخصی باشید. فشار خون بالا می تواند باعث حملات قلبی و سکته های مغزی کشنده ای شود آن هم بدون هیچ هشداری. بنابراین کنترل آن با کمک پزشک می تواند جانتان را نجات دهد. کاهش دادن فشار خون همچنین به پیشگیری مشکلات بلند مدت قلبی و نارسایی کلیه کمک می کند.

آزمایشات زنانه

دیابت نوع2
بسیاری از افراد مبتلا به دیابت خود از اینکه دیابت دارند بی خبر هستند. دیابت می تواند باعث بیماری های قلبی و کلیوی، سکته مغزی کوری بر اثر آسیب رسیدن به رگ های خونی شبکیه چشم و دیگر مشکلات جدی شود. می توانید دیابت را با برنامه غذایی، ورزش، کاهش وزن و مصرف دارو کنترل کنید مخصوصا اگر زود تشخیصش دهید. دیابت نوع دو شایع ترین نوع این بیماری است. دیابت نوع 1 معمولا در کودکان و افراد بالغ جوان تشخیص داده می شود.قبل از اینکه آزمایش خون برای تشخیص دیابت را بدهید باید حداقل 8 ساعت چیزی نخورده باشید. سطح قند خون بین 100 تا 125 می تواند نشان دهنده پیش دیابت باشد. 126 به بالا می تواند به معنای دیابت باشد. باید پس از 45 سالگی هر 3 سال آزمایش دهید.

منبع: rastine.com و بیتوته

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید