آشنایی با علائم زودهنگام نشان دهنده بارداری

297698

 

علائم زودهنگام حاملگی:

لیست اول علائمی هستند که معمولاً قبل از عقب افتادن پریود خودشونو نشون میدن. خیلی از این علائم شبیه پریودن و تفاوت در اینه که زودتر از پریود اتفاق می افتن!

۱-  وضعیت دهانه رحم:
دهانه رحم بطور معمول در اولین روزهای بعد از پریود خیلی پایین و نزدیک دهانه واژن هست. حوالی روزهای تخمک گذاری دهانه رحم خودش رو جمع میکنه و بالا میکشه طوریکه حدود ۸ تا ۱۰ سانت بالاتر از دهانه واژن قرار میگیره. اگر لقاح اتفاق نیفته دهانه رحم بعد از تخمک گذاری مجدداً به حالت قبلی و در موقعیت پایین برمیگرده. ولی در صورت انجام لقاح، بعد از تخمک گذاری دهانه توی همون موقعیت بالایی میمونه.
چک کردن این نشانه به لحاظ وارد شدن میکروب به بدن، به دقت بالایی نیاز داره ولی یکی از کم خطاترین علائم لقاح هست (با اینکه صددرصد صحیح هم نیست)

۲- رنگ دهانه رحم و واژن:
به خاطر بالا رفتن فشار خون رنگ دهانه رحم و یا حتی واژن از صورتی یا قرمز به سمت بنفش و آبی تغییر میکنه.

۳- خونریزی لانه گزینی:
۶ تا ۱۲ روز بعد از لقاح وقتی جنین خودشو به دیواره رحم می چسبونه در بعضی از خانوما لکه بینی یا خونریزی ملایم اتفاق می افته که کمرنگتر و رقیقتر از پریود هست و اکثراً به عنوان پریود پیش از موعد جدی نمی گیرنش.

۴- افزایش ترشحات دهانه رحم:
افزایش ناگهانی پروژسترون ممکنه باعث تولید یا افزایش ترشحات کِرِمی از دهانه واژن بشه.

۵- بدحالی صبحگاه و تهوع:
این علامت دو تا ۸ روز بعد از لقاح قابل احساسه و البته در بعضی خانمها در هر ساعتی از شبانه روز ممکنه وجود داشته باشه.

۶- سردرد یا دندان درد:
افزایش ناگهانی هورمونها توی بدن باعث بروز سردرد و گاهی دندان درد میشه و برای تخفیف درد در دوره های اقدام فقط میشه از استامینوفن ساده در دوز کم استفاده کرد. خوردن ایبوپروفن در این دوران ممنوعه!

۷- کمردرد:
احساس درد در قسمتهای پایینی کمر یکی از علائم حاملگیه ولی بعضی خانومها از درد پشت در روزهای اولیه بعد از تخمک گذاری شکایت داشتن.

۸٫- جوش و آکنه:
اگر معمولاً روی صورت و بدنتان جوش و آکنه ندارید، ایجاد ناگهانی این موارد از نشانه های اولیه حاملگیه.

۹- تنگی نفس:
جنین از اولین روزهای تشکیل تا نزدیک تولد به اکسیژن نیاز داره و این مساله ممکنه باعث کم آوردن نفس در شما بشه.

 


بیشتر بخوانید:

ترکیبات آرایشی مضر برای استفاده در دوران بارداری

۱۱ درد شایع و مهم خانمها در دوران بارداری


آشنایی با علائم کلی بارداری:

۱ – تهوع به همراه استفراغ یا بدون آن: اغلب زنان حدود ۲ هفته بعد از عقب افتادن پریودشان، دچار این علامت می شوند که صبح ها شدیدتر است و چند ساعت بیشتر طول نمی کشد، بنابراین به آن “بیماری صبحگاهی” نیز می گویند. این حالت حدود ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشد و سپس برطرف می گردد. پس از قدم گذاشتن به سه ماهه دوم، کاملا خوب می شوند. البته گاهی ممکن است تا ماه چهارم نیز ادامه داشته باشد (البته در تعداد کمی از زنان، تهوع و استفراغ از ابتدای بارداری شروع می شود و یا تا انتهای آن به طول می انجامد.) علت تهوع، احتمالا افزایش شدید هورمون حاملگی یا همان hCG و یا وضعیت روحی و روانی مادر است.

 

 ۲-حساس شدن و دردناک بودن سینه ها:یکی از شایع ترین نشانه های بارداری حساس شدن سینه ها و نوک سینه هاست که معمولاً در طی ۳ هفته اول بارداری خود را به وضوح نشان می دهد . متورم و دردناک شدن سینه ها شبیه قبل از پریود است . این درد پس از اتمام سه ماهه نخست به میزان زیادی کاهش پیدا می کند زیرا بدن خودش را با میزان هورمون ها تطبیق داده است

 

۳- دل درد و انقباضات شکمی: از علایم اولیه بارداری به ایجاد انقباض و دل درد شبیه دوران قاعدگی است که گفته میشود دلیل آن لانه گزینی تخمک لقاح یافته دردیواره رحم میباشد. اما اگر دل درد بیش ازحد و همراه با خونریزی باشد باید شخص حتما به پزشک مراجعه نماید.

 

۴- قطع شدن قاعدگی : برای آن دسته از خانم هایی که قاعدگی مرتب دارند توقف عادت ماهانه می تواند نشانه خوبی باشد . امااگر قاعدگی منظمی ندارید با مشاهده نشانه های دیگر همچون تکر ادرار، حالت تهوع، سفت و دردناک شدن سینه ها و … می توانید احتمال دهید که باردار هستید. گاهی حتی با وجود بارداری خونریزی هایی اتفاق می افتد که معمولا مختصر و گذراست؛ اما در هر حال غیرطبیعی می باشد. به گفته های افراد مسن تر اقوام و آشنایان توجه نکنید و جهت بررسی آن به پزشکتان مراجعه نمایید.

 

علائم بارداری

 

۵- نفخ کردن: درسیکل عادت ماهانه  سطح پروژسترون سرعت هضم مواد غذایی راکمتر ازحد معمول میکند و بهمین دلیل نفخ برای شخص بوجود می آید  اما پس ازقاعدگی  نفخ ازبین میرود زیراسطح پروژسترون خون  پایین می‌آید. اگر نفخ همچنان ادامه پیدا کند و قاعدگی رخ ندهد علامت بارداری است که باید به آن توجه کنید.

 

۶- اختلال در ادرار کردن: در سه ماهه اول حاملگی، رحم در حال رشد به مثانه که در جلوی آن قرار دارد، فشار وارد می کند و سبب تکرر ادرار می شود. به تدریج با جابجا شدن رحم از این فشار کاسته می شود و انتهای بارداری با وارد شدن سر جنین به داخل لگن مادر، این فشار مجددا آغاز می شود.

 

۷- ویار: بیزاری ازیک نوع غذا و هوس خوردن یک غذای خاص را ویار در بارداری گویند . ممکن است کسی ازغذاهای ترش هوس کند و یا علاقه خاص به شیرینیجات داشته باشد . ممکن است ابتدای بارداری یک مدل غذای خاص رادوست داشته باشد و درماههای آخر بارداری نوع دیگری را. هنوز کسی علت بوجود آمدن ویار درزنان باردار رانمی داند . اما معمولا غذاهایی که دردوران بارداری بیشتر خورده میشوند درآینده کودک نیز آنها رابیشتر دوس میدارد.

 

۸-  خستگی زودرس: یکی از بارزترین و شایع ترین علائم بارداری است که اکثر بانوان به آن دچار می شوند. یکی از علایم حاملگی که ممکن است تا پایان سه ماهه اول بارداری ادامه داشته باشد خستگی و خواب آلودگی است که به دلیل هورمونهای شل کننده عضلات اتفاق می افتد . جنین ازهمان روزهای ابتدایی شروع به استفاده کالری ازبدن مادرمینماید و همین نیز باعث کاهش سطح انرژی مادرباردار درروزهای اول بارداری میگردد.

 

۹- نوسانات خلق وخو در بارداری: افزایش سطح  هورمون ها در دوران بارداری بخصوص ابتدای این دوران باعث می شود که شخص بشکل غیر منتظره ای دچار تغییرات عاطفی و احساسی  شود .

 

۱۰- یبوست : به دلیل افزایش هورمون پروژسترون در بارداری که عملکرد سیستم گوارش را کند می کند، یبوست در بارداری امری رایج است. برای کاهش این عارضه، آب زیاد مصرف کنید، ورزش کنید و از مواد غذایی فیبردار استفاده نمایید.

 

۱۱- احساس حرکات جنین توسط مادر: اکثر زنان باردار بین ۱۶ تا ۲۰ هفته بعد از آخرین پریودشان (که روی تقویم علامت زده اند) حرکات لرزشی خفیفی در شکم خود احساس می کنند که به مرور بر تعداد و شدتشان افزوده می شود. این حرکات موجی شکل مربوط به تکان خوردن های جنین است. با این حال گاهی مادر حرکت گاز در روده خود را ممکن است با این علامت اشتباه بگیرد بنابراین، علامت قابل اعتمادی نمی تواند باشد.به اولین روزی که حرکات جنین توسط مادر حس می شود، روز “درک زندگی” گفته می شود.

 

۱۲-  تغییرات پستان ها: این تغییرات به خصوص در زنانی که اولین بارداریشان را تجربه می کنند واضح تر است. حدود ۶ هفته پس از تاریخ آخرین پریود، مادر بزرگی و سنگینی و درد را در پستان هایش حس می کند و نیز نواحی قهوه ای نوک سینه پر رنگ تر می شود. همچنین مجاری شیری فرعی ( نقاط برجسته اطراف نوک پستان) برجسته تر و واضح تر می گردند. برخی زنان از اواسط بارداری به بعد ترشح ماده ای شیر مانند را از مجاری شیری تجربه می کنند.

 

۱۳- بزرگ شدن شکم: کم کم با پیشرفت حاملگی(پس از ۱۲ هفته از شروع آخرین پریود) و رشد بیشتر جنین، رحم از داخل لگن بیرون آمده و از روی شکم قابل لمس می شود. بزرگی شکم در زنانی که بارداری اولشان را تجربه می کنند، بسیار کمتر است از زنانی که سابقه حاملگی قبلی دارند.

 

۱۴-  تست های هورمونی حاملگی: اساس همه این تست ها شناسایی هورمون حاملگی در خون یا ادرار است. زود ترین زمانی که تست خون می تواند نتیجه مثبت بارداری را نشان دهد، ۳ تا ۴ هفته پس از تاریخ آخرین پریود است و برای ادرار باید پریود دست کم ۲ هفته به تاخیر افتد تا نتیجه مثبت را نشان دهد. توجه داشته باشید که این حداقل زمان لازم است یعنی گاهی جنین چند روزی دیرتر از زمان انتظار ما، تشکیل می شود پس به همان نسبت ممکن است تست بارداری دیرتر مثبت شود. در ضمن اگر از نوارهای تست بارداری در منزل استفاده می کنید، با مطالعه راهنمای تست، حتما از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

 

27301_109

منبع: namnak.com – baelm.ir

 

بیشتر بخوانید:

اقدامات مهمی که باید پیش از بارداری انجام دهید!

روش های اورژانسی برای جلوگیری از بارداری

با این روشها شانس داشتن دوقلو را افزایش دهید

بهترین و بدترین فصل سال برای اقدام به بارداری

لکه بینی در بارداری نشانه چیست؟

 

5 نظرات

  1. سلام من 9هرماه پریود میشم ولی نشدم امروز سردرد دارم دلدردم دارم تکرر ادرار و کسلی رنگ ادرارمم زرده روشنه حاملم؟؟؟

  2. سلام خسته نباشيد من ٢٢سالمه دوست دارم زود بچه دار بشم ولي الان سه ماه تو اقدامم هيچ خبري نشد ٣٠هرماه من پريود ميشم واين ماه ٢٩ هم نزديكي داشتم فردا شب كه همون٣٠ لكه بيني داشتم واصلا شبيه پريوديم نيست چون خونش كمه وبادرد زياد با امپول مسكن بهم تجويز كردن و روز سوم كاملا قطع شد وتا الان درد زير كمرم ادامه داره اول صبح حالم بهم ميخوره خوابمم نسبت به قبل بيشترشده قرص مسكنم خوردم تست بارداريم انجام دادم منفي بود ميشه راهنمايي كنيد ايا علائم بارداريه يا چيز ديگه

  3. سلام من 6فروردین ازدواج کردم دلمم خیلی بچه میخواد ولی هر ماه میرم دکتر متخصص ایشون میگن تخمدانت ضعیفه قرصاشو مصرف کردم یه ماه هم آمپول تجویز کردن بازم باردار نشدم توروخدا برام دعا کنین

    • عزیزم انشاالله خدا یک نی نی سالم و خوشگل بهت میده من خودم هم دلم بچه میخواد

  4. باسلام من خیلی دوست دارم باردار شوم من 11 مرداد ازدواج کردم و 15 مرداد با همسرم رابطه داشتم هم هروز هم یک روز درمیان وچند وقت بعد حالت های بارداری احساس کروم وب دکتر رفتم ازمایش دادم منفی بود ولی بعد چند روز همون حالت هارو داشتم به جای دگیر مراجعه کردم دکتر متخصص بود و چون همیشه از بچگی پیش اون میرفت مادرم بهم گفت شنبه جواب ازمایش رو برام بیار وگفت تا 90 درصد هستی ولی دیروز خیلی راه رفتم وکمی خونریزی مثل حالت های عادت رو داشتم ولی از دیشب کم تر شده است و چهار روز زودتر از موعد خود شدم من 2 هرماه می شدم ولی این سری با شرایط بارداری 29 شدم اول لک بود ولی بعد خیلی زیاد نشد درحد معمولی والان درحد 3تا چهارتا قطره اونم موقع خواب راه رفتن نمیدونم بهم کمک کنید توروخدا یعنی احتمال باردتری هست یا نه .ممکن است پریود شوم وباردار باشم .

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید