آیا بستن موها با کش باعث ریزش مو می شود؟

12417

چندی قبل خبری منتشر شد مبنی بر اینکه استفاده از گیره های مخصوص جمع کردن مو، به خصوص گل سر های فلزی یا برخی از انواع کش یا حتی شانه های مو می تواند باعث ریزش شدید موها شود. با توجه به اینکه اغلب خانم ها ساعت ها مخصوصا وقتی در محل کار هستند، مو را با این وسایل می بندند، در این مطلب با دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه ا… در این باره صحبت کرده ایم.

 

آیا بستن دائم و استفاده از برخی تزیینات مو می تواند باعث ریزش مو شود؟

بله، مو دائم در حال رشد است و وقتی تحت فشار خفیف و مزمن قرار می گیرد، ریشه آن به صورت واکنشی دچار فیبروز یا بافت جوشگاهی می شود و بعد از مدتی فولیکول مو از بین می رود و با هیچ دارویی امکان رویش مجدد آن وجود ندارد. تنها راه درمان، کاشت مو است.

 

این اتفاق شایع است؟

متاسفانه بله و بیشتر برای دختر خانم های جوان و کسانی که موی پرپشتی دارند، می افتد.

 

ناحیه خاصی از مو دچار ریزش می شود یا ریزش مو پراکنده است؟

در افرادی که موها را برای جلوگیری از پراکنده شدن یک جا در ناحیه پشت سر به وسیله کش های محکم می بندند، چون خط موی پیشانی بیشترین کشش را متحمل می شود، بعد از مدتی موی ناحیه پیشانی شان کم پشت می شود و عقب نشینی می کند. کسانی هم که می خواهند حالت چشم ها را تغییر دهند و موهای بالای گوش را بیش از حد می کشند، به مرور دچار ریزش موی قرینه در دو طرف شقیقه می شوند و زمانی متوجه کم پشتی می شوند که فولیکول مو در اثر فشار و کشش مزمن دچار فیبروز شده و قابل برگشت نیست. برخی افراد موهای پشت سرشان را خیلی بالا می کشند و از زیر موها را محکم می بندند. این افراد در حاشیه پس سر دچار کم پشتی و ریزش مو می شوند.

 

ریزش فقط در اثر بستن محکم مو با کش رخ می دهد یا شانه کردن محکم مو و استفاده از گیره های فلزی هم موثر است؟

ریزش موی کششی در اثر استفاده از هر وسیله محکمی برای بستن مو، اتفاق می افتد و باید آن را جدی گرفت چون عارضه آن از بین رفتن دائمی پیاز مو است و در حدفاصل

۶ ماه تا یک سال نتیجه آن قابل مشاهده است. برخی از گیره ها و کلیپس ها وزن زیادی دارد و این وزن باعث ایجاد کشش و ریزش مو می شود. گیره اگر سبک باشد و فقط مو را نگه دارد و مو داخل آنها تحت کشش نباشد، مشکل ساز نخواهدبود. بستن موها به حالت شل و بافت ساده و بدون کشش گزینه خوبی برای خانم های شاغل است. سایر روش ها مثل محکم شانه را داخل مو کشیدن یا سشوار مداوم هم باعث ریزش می شوند اما این ریزش ها قابل برگشت است.

 

خیلی از خانم ها برای بستن مو از کش استفاده می کنند. چه جنس کشی انتخاب کنیم که کمترین صدمه را به مو بزند؟

بهترین وسیله برای بستن مو الیاف طبیعی است. هرچه کشی که برای بستن مو استفاده می شود خاصیت کشسانی بیشتری داشته باشد، اثر مضر آن بیشتر خواهد بود.

در کسانی که عادت دارند مو را در حالت کشش قرار دهند، تغییر نحوه بستن مو یا عوض کردن فرق سر می تواند جلوی ریزش دائمی مو را بگیرد؟

این کار از ریزش جلوگیری نمی کند چون به هر حال نواحی جدید نیز درگیر می شوند اما احتمال صدمه دائمی از وقتی که فرد ماه ها یک مدل مو دارد، کمتر می شود

منبع:

 

 

* خوردنی هایی که ریزش مو را متوقف می کنند

* مواد غذایی موثر در سلامت مو

* از سفید شدن موهایتان جلوگیری کنید

 

 

8 نظرات

 1. سلام خشته نباشید
  من یک پسرم و موهام بلنده و پر پشت
  کارم جوریه ک ۸ ساعت در روز باید موهامو ببندم و حدودا تا ۵,۶ ماه دیگ میرم سرکار اینجارو
  بنظرتون مشکل ساز میشه برام؟
  چکاری میتونم بکنم؟

 2. سلام خسته نباشید آیا شب خوابیدن میشه مو ببافم؟ ریزش مو نمیشه؟

 3. آیا مو را بالای سر ببندیم مو میریزد چون من هر روز با مادرم سر این دعوا داریم هر روز من محکم میبندم مادرمپگیر میده شل ببند

  • بله محکم بستن موها باعث ریزش مو میشه. بهتره موهاتون رو ببافید یا بعضی وقت ها باز بذارید

 4. آیا بستن مو با شانه جادویی همه باعث ریزش مو میشود من شدیدا به شانه جادویی معتاد شده ام به طوری که اگر یک روز نزنم به بیرون نمی روم

  • اره باعث ریزش میشه خصوصا کناره های سرت من یه مدت استفاده کردم و دیدم واقعا خیلی بده استفاده نکن

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید