با ترک خوردگی شدید در پاشنه پا چه کنیم؟

11094
ترک خوردگی کف پا

ترک پاشنه پا یکی از مشکلات شایعی است که بیشتر خانم ها درگیر آن هستند به نظر می رسد که عوامل هورمونی در ایجاد این مشکل نقش داشته باشد. 

ترک کف یا پاشنه پا در افراد چاق با وزن بالا نیز زیاد مشاهده می شود اما عوامل مهم دیگری مانند بیماری پسوریازیس، لیکن پلان، کراتودرمی و… نیز در بروز خشکی کف دست و پا نقش دارند. کف پا به دلیل تماس مداوم با زمین، ناحیه ای آلوده تر از نقاط دیگر پوست است. همچنین ممکن است ساعت ها در کفش که محیطی مرطوب است، بماند پس شرایط برای نفوذ میکروب ها داخل شکاف یا ترک ایجاد شده در پاشنه پا بسیار مناسب است و چون عروق و اعصاب پوستی محافظی ندارند، خیلی زود دچار خونریزی و عفونت و دردناک می شوند.

در وهله اول اگر وجود بیماری پوستی مانند پسوریازیس یا… مسجل شود، باید درمان مناسبی انجام شود. 

مرحله بعدی، برگرداندن رطوبت پوست است. برای حفظ رطوبت باید از کرم های مرطوب کننده قوی استفاده کرد.

شستشو باید به حداقل برسد. 

کرم های مرطوب کننده بهتر است وقتی استفاده شوند که پوست کمی مرطوب است (بلافاصله بعد ازشستشو با آب ولرم و صابون). این زمان استفاده خیلی مهم است. اگر پوست خشک شود، زدن مرطوب کننده اثر مناسبی ندارد. استفاده از کرم مرطوب کننده شاید لازم باشد چند بار در روز تکرار شود. بعد از استفاده از کرم و جذب آن در پوست بیمار باید جوراب بپوشد. 

اگر به علت وجود شکاف های عمیق عفونتی ایجاد شده باشد، لازم است برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز شود.

 

 

استفاده از سنگ پا برای رفع خشکی پاشنه پا مفید است

 

درمان خشکی پاشنه پا بیشتر مراقبتی است و نباید به این اقدام ها به چشم درمان گذرا نگاه کرد. پوست آسیب دیده به مراقبت مداوم نیاز دارد و باید تا می توانیم با مراقبت از پوست سالم پاشنه پا و چرب کردن آن بلافاصله پس از استحمام، مانع خشکی و ترک شویم اما اگر این کار را نکردیم و پوست آسیب دید، نباید دنبال درمان معجزه آسای یک شبه باشیم. 

۱) هر شب با آب ولرم و صابون پاها را بشویید، قبل از خواب، کف پا را با کرم مرطوب کننده قوی یا کمی وازلین آغشته کنید، جوراب نخی بپوشید و بخوابید. صبح روز بعد به حمام بروید و از سنگ پا استفاده کنید تا تمام پوست های مرده کف پا از بین بروند. بعد از حمام از نرم کننده استفاده کنید. 

۲) استفاده از سنگ پا برای از بین بردن لایه های شاخی و ضخیم پوست پاشنه پا مفید است، به جز در مواقعی که خشکی پا به علت وجود بیماری پوستی باشد.

۳) از پوشیدن کفش هایی که پشت باز هستند (بدون جوراب) خودداری کنید. 

۴) اگر خشکی پوست پاشنه بیش از حد است، استفاده از کرم مرطوب کننده را به چند بار در روز برسانید.

 

روی فرش و موکت پابرهنه راه نروید

 

خارجی ترین لایه پوست اپیدرم است. این لایه شاخی و نسبتا خشک است چون شامل مجموعه ای از سلول های مرده می شود. با افزایش سن، فعالیت غدد تولید عرق در کف دست و پا کاهش پیدا می کند و باعث خشک شدن پوست در این نواحی می شود. 

نکته ای که باید رعایت شود این است که از راه رفتن بدون دمپایی و جوراب نخی روی سطوح خاکی و کثیف حتی روی فرش و موکت اجتناب کنید تا در اثر اصطحکاک رطوبت روی سطح پوست از بین نرود. 

 

استفاده از گلیسیرین برای نرم کردن پوست پا

 

گلیسیرین می تواند پوست کف پای شما را نرم و سفید کند. برای این کار کافی است مقدار کافی از گلیسیرین را با آب لیمو ترکیب کنید و به پاهای خود بمالید. ۲۰ دقیقه صبر کنید سپس با آب بشویید و این روش را به صورت منظم تکرار کنید. 

روش دیگر به این صورت است که یک قاشق غذاخوری گلیسیرین و آب لیمو را با سه قاشق غذاخوری نمک دریا و گلاب به خوبی ترکیب کنید. این مخلوط را پوست را روی پوست مرده پا بزنید و پوست را پاکسازی و لایه برداری کنید. 

منبع: هفته نامه سلامت

 

بیشتر بخوانید:

 * روش های مبارزه با ترک کف پا

ترک های پوستی چیست و چگونه درمان می شود؟

مهمترین علت خشکی لب در فصل سرما چیست؟

معجزه‌گران پوست های کویری

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید