تاثیر بازیهای رایانه ای بر افراد مبتلا به افسردگی

113

در مطالعه‌ ای توسط کارشناسان آمریکایی و چینی مشخص شد بازی‌های فکری رایانه‌ ای در برخی از افراد مسن که مبتلا به افسردگی شدید هستند موجب بهبود وضعیت آنها می‌شود.

افسردگی روی بسیاری از سالمندان اثر می‌گذارد که باید روان درمانی شوند و داروهای ضد افسردگی استفاده کنند؛ با توجه به گفته کارشناسان این درمانها برای برخی از آنها اثر اندکی  دارد؛ داروهای ضد افسردگی اغلب به کندی عمل می‌کنند و اغلب ناقص و نتایج بی‌ثباتی دارند و بهبودی تنها در یک سوم این بیماران رخ می‌دهد.

کارشناسان آمریکایی و چینی برنامه آموزش شناختی کامپیوتر ایجاد کردند و 11 نفر بین 60 تا 89 ساله را به منظور بهبود مهارت‌های یادگیری و حافظه مورد آزمایش قرار دادند.

آنها نتایج به دست آمده را بررسی کردند و در مطالعه دیگر روی 33 فرد مسن به کمک کامپیوتر آزمایشاتی انجام دادند.

«سارا موریموتو» مدیر موسسه روانپزشکی سالمندان در نیویورک نوشته بود: نتایج نشان دادند این نوع آزمایش مغز در کاهش علائم افسردگی موثر است که بیماران به جای 12 هفته با سرعتی زیاد در 4 هفته بهبود پیدا کردند؛ در واقع 72 درصد بیماران بهبودی کامل پیدا کردند و دیگر افسردگی نداشتند.

محققان در یک مطالعه بالینی بیماران مبتلا به افسردگی اعتراف کردند برای تأیید این یافته‌ها باید مطالعات را گسترش دهند و درمان‌های جایگزین برای افسردگی را به اثبات برسانند زیرا این نتایج نشان دادند پیری مغز و عملکرد مجدد حافظه و یادگیری از دست رفته را می‌توان از طریق تمرین زیاد بازی‌های ویدئویی بهبود بخشید همانطور که در آزمایشات مشاهده شد این عملکرد موجب بهبودی کامل می‌شود.

منبع: مجلهNature Communication

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید