نکات مهم درباره خارش پوست سر و درمان آن

560
خارش پوست سر

خارش پوست سر یکی از مشکلات آزار دهنده است که شاید از دیدگاه بسیاری از افراد ساده به نظر برسد اما کافیست یک بار به آن مبتلا شوید تا بدانید خارش دائمی سر تا چه اندازه می تواند آزاردهنده و کلافه کننده باشد. البته این مشکل راه حل های زیادی دارد اما شما باید ابتدا دلایل و علت خارش پوست سر را پیدا کنید تا بتوانید درمان مناسب آن را بیابید.

علت خارش پوست سر

 • خشکی پوست سر
 • شپش مو 
 • جرب یا گال
 • پسوریازیس پوست سر
 • اگزما پوست سر
 • سرطان پوست

 

درمان خارش پوست سر

خارش سر هر علتی که داشته باشد، درمان خاص خودش هم دارد. در ادامه به راه های درمان خارش پوست سر میپردازیم.

 

درمان خارش پوست سر ناشی از شوره و خشکی پوست

ما همیشه به فکر آبرسانی و هیدراته کردن پوست بدنمان هستیم اما از پوست سر غافلیم. پوست سر ما بر اثر عواملی مانند آفتاب، رنگ و دکلره کردن، کمبود آب و… دچار خشکی و در نتیجه خارش می شود. اگر روی لباس هایتان اثری از شوره است شک نکنید علت خارش سرتان خشکی پوست است.

 • استفاده از شامپو ضد شوره
 • مصرف آب به میزان کافی
 • ماساژ کف سر با روغن های آبرسان طبیعی
 • مراقبت از مو در برابر آفتاب
 • عدم استفاده از آب داغ در شستشو مو
 • حمام منظم (افراط و تفریط ممنوع)

 

درمان خارش پوست سر ناشی از چربی پوست

اگر موهای چربی دارید یا به هر دلیلی موهایتان چرب شده، تاخیر در شستشو مو باعث خارش پوست سرتان خواهد شد. حتما در تابستان حداقل یک روز درمیان و در زمستان حداقل دو روز درمیان استحمام کنید.

 

خارش پوست سر

درمان خارش پوست سر ناشی از شپش 

شپش یکی از مهمترین دلایل خارش پوست سر است، اگر به طور ناگهانی دچار خارش شدید سر شدید، از یکی از اطرافیانتان بخواهید به دقت موهایتان را بررسی کند و در صورت وجود شپش باید سریعا نسبت به از بین بردن آن اقدام کنید. روش های خانگی زیادی برای درمان شپش وجود دارند اما اگر خودتان از پس درمان آن بر نیامدید، حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۲ راهکار ساده برای از بین بردن شپش و رشک از روی موها

 

درمان خارش پوست سر ناشی از جرب یا گال

یکی دیگر از انگل هایی که ممکن است باعث خارش شدید پوست سر شما شود مایت است که باعث بیماری جرب یا گال میشود. مایت ها مانند شپش ها قابل رویت نیستند و برای درمان آن باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

درمان خارش پوست سر ناشی از  پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی پوستی است؛ در نیمی از افرادی که پسوریازیس مزمن و تکه ای دارند پسوریازیست کف سر نیز دیده میشود. در این بیماری فرد با سوزش کف سر، خارش شدید، قرمزی و برجستگی پوست سر، شوره سر و پوست ریزی مواجه میشود. کف سرتان را بررسی کنید، اگر متوجه علائمی که ذکر شد شده‌اید، حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا مصرف خودسرانه دارو عواض این بیماری را تشدید می کند.

خارش پوست سر

درمان خارش پوست سر ناشی از اگزما

اگزما فقط مختص پوست بدن نیست؛ شما ممکن است در پوست سرتان دچار اگزما شده باشید. از مهمترین علائم اگزما پوست سر، خارش، سوزش و قرمزی پوست است.

برای درمان اگزما پوست سر، پزشکان ممکن است بر اساس شدن بیماری، درمان های مختلفی را توصیه کنند. گاها با استفاده از چند پماد و شامپو موضعی، اگزما پوست سر بهبود میابد اما گاهی نیاز است داروهای کورتیکواستروئید موضعی یا غیرکورتیکواستروئید  تجویز شود. برای درمان دقیق باید حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.

برگرفته از ruban.com

بیشتر بخوانید:

مهم‌ترین دلایل ریزش مو در خانم ها را بشناسید

راهکارهای طبیعی و خانگی برای درمان خارش سر

درمان ریزش مو از طریق شناخت طبع سر

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید