سری پنجم پایتخت ساخته می شود؟

419

سرپرست گروه کارگردانی سریال «پایتخت 4» درباره‌ی ادامه‌دار بودن قصه و ساخت سری پنجم این سریال اعلام کرد: خدا را شکر استقبال مردم از «پایتخت 4» آنقدر بی‌نظیر بود که احتمال دارد سری پنجم هم ساخته شود، اما این اتفاق بستگی به تصمیم مسؤولان تلویزیون دارد و هنوز هیچ چیز رسما به ما اعلام نشده است.

علیرضا نجف‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا‌، در تکمیل صحبت بالا خاطرنشان کرد: «پایتخت» یک تصمیم گروهی و جمعی است و یک تصمیم فردی نیست که ما بگوییم ادامه می‌دهیم یا ادامه نمی‌دهیم ولی وقتی مردم «پایتخت» را دوست دارند و از ما ادامه ماجرا را می‌خواهند و استقبال می‌کنند می‌تواند ادامه داشته باشد ولی در نهایت به تصمیم تلویزیون بستگی دارد؛ ضمن اینکه اگر هم قرار است «پایتخت» ادامه داشته باشد نباید مسؤولان تلویزیون بگذارند دقیقه 90 بگویند «پایتخت» بسازید؛ چراکه قطعا از کیفیت کار کاسته خواهد شد. یکی از بزرگترین مشکلات ما در «پایتخت» کمبود زمان بود، قطعا اگر زمان بیشتری داشتیم کار بهتری ارائه می‌دادیم.

وی سپس به نقاط ضعف سریال «پایتخت 4» اشاره کرد و گفت: بالاخره هر کاری در کنار نقاط قوتش، نقاط ضعفی هم دارد و در این شکی نیست. معتقدم وقتی پروژه‌ای درصد بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرده باشد، یعنی نقاط قوتش بیشتر از ضعفش بوده است. همانطور که تاکید کردم بزرگترین مشکل ما در «پایتخت» زمان بود. ما اول اردیبهشت ماه شروع به تصویربرداری کردیم و تا 27 تیر ماه در شیرگاه مشغول به کار بودیم و به صورت فشرده کار می‌کردیم. اگر بخواهیم ماجرای «پایتخت» را ادامه بدهیم حتما آسیب‌شناسی می‌کنیم.

سرپرست گروه کارگردانی و بازیگر نقش «سرگرد فرزین» در بخشی دیگر از گفت‌وگویش به استقبال از مردم سراسر کشور از «پایتخت 4» اشاره کرد و یادآور شد: واقعا استقبال مردم از «پایتخت» بی‌نظیر بود. از جنوب ایران تا شمال ایران مردم برای دیدن «پایتخت» سر صحنه می‌آمدند و حتی ما با افرادی روبه‌رو می‌شدیم که یک هفته‌ی تمام، دنبال لوکیشن «پایتخت» می‌گشتند تا بیایند و گروه را از نزدیک ببینند. از طرفی همه پیگیر «پایتخت 5» بودند. خوشبختانه «پایتخت» نسبت به کارهای دیگر یک ویژگی‌ دارد و همین ویژگی‌اش باعث شده مردم آن‌را دوست داشته باشند.

وی اضافه کرد: ما تا آخرین پلان «پایتخت» سعی کردیم کم‌فروشی نکنیم و حتی یک اِپسیلون از خواسته‌های آقای تنابنده و مقدم پایین نیاوردیم و تا آخرین لحظات هم معلوم نبود که ما به پخش قسمت آخر می‌رسیم یا خیر. تمام دغدغه ما در «پایتخت» زمان بود اما خدا را شکر کار به خوبی پیش رفت و خدا کمکمان کرد.

او سپس در پاسخ به اینکه آیا در «پایتخت 4» با ممیزی هم روبه‌رو بودید؟ بیان کرد: ما در «پایتخت 4» هیچ سانسور و محدودیتی نداشتیم؛ چراکه هم آقای مقدم مدیوم تلویزیون را به خوبی می‌شناسند و هم آقای تنابند و گروه نویسندگان به خوبی خطوط قرمز تلویزیون را می‌شناسند، بنابراین ما چیزی به عنوان سانسور در «پایتخت» نداشتیم و در طول داستان سعی کردیم «پایتخت» در عین جذابیت، درسی برای مردم باشد.

علیرضا نجف‌زاده‌ در پایان به پخش پشت صحنه‌ «پایتخت 4» اشاره کرد و گفت: ما یک پشت صحنه‌ی جذاب از «پایتخت 4» آماده کردیم که به روی آنتن خواهد رفت. پشت صحنه «پایتخت» از خود آن برای مردم جذاب‌تر و دوست داشتنی‌تر خواهد بود. پشت صحنه «پایتخت 4» تا آخر هفته جاری از شب یک سیما به روی آنتن می‌رود اما مشخص نیست تلویزیون چه زمانی را برای پخش در نظر گرفته باشد.

 

پایتخت-serial_02

 

منبع:آفتاب

7 نظرات

 1. عالی. امشب دیگه پایتخت نداره اعصابم
  داغونه. دعا میکنم زود تر پایتخت۵ ساخته شود

 2. این سریال خیلی عالیه من خودم شمالی هستم و احساس صمیمیت به این سریال که شمال نقش پر رنگی در آن دارد را از همه لحاظ موقع تماشای آن حس میکنم و عوامل این سریال خیلی قوی هستند توانسته اند بدون اینکه ساکن شمال کشور باشند به خوبی از عهده این سریال بر بیایند امیدوارم شاهد سری های دیگر از این سریال باشیم و به نظرم هر چقدر هم که تکرار این سریال از تلوزیون پخش شود باز هم ارزش دیدن را دارد و به نظرم دوستانی که این سریال را دوست ندارند میتوانند آن را تماشا نکنند. واقعا خسته نباشند و دستشان درد نکند که برای ما این سریال دوست داشتنی را میسازند.

 3. این حرفا چیه دوست عزیز،مگه ما مازندران نرفتیم یا رفیق مازنی نداشتیم،اگه اینجور باشه که دیگه اصلن باید فاتحه ساخت سریال طنز تو ایرانو خوند…

 4. نامه سرگشاده به محسن تنابنده، سیروس مقدم ، الهام غفوری و تمامی عوامل سریال پایتخت
  بارها گفته ایم و اکنون نیز می گوییم ظرفیت ما مازندرانی ها بالا است که شما تاکنون توانسته اید مجموعه سریال های پایتخت را بسازید و این را نیز اعلام می کنیم در صورتی که از مازندران سریال غیر طنز با زبان مازنی نه سبک صحبت عوامل پایتخت برای کل کشور پخش می شد آن وقت نگرانی ما در مورد ساخته های شما کمتر بود اما در این میدان خالی که فقط پایتخت در حال معرفی مازندرانی ها به کل کشور می باشد ما نگران هستیم، نگران اینکه این فرهنگ غنی و این مردمان دوست داشتنی چقدر خوار و سخیف به کل کشور معرفی شوند.
  آنچه برای ما بسیار عجیب است اصرار شما برای ادامه این سریال است خودتان بهتر از هر کس دیگر می دانید که تاکنون مخالفت های بسیار زیادی با سریال پایتخت شده است اما شما به طرز مشکوکی همچنان به ساخت آن ادامه می دهید مگر نمی گویید هنرمند دوست مردم است چرا به صدای آن بخشی از جامعه که مخالف ساخت این سریال می باشند توجه نمی کنید هنری که بخواهد جامعه را دو دسته کند دیگر نمی توان آن را هنر نامید.
  باید گفت که مولفه‌های مثبت سریال ، صرفاً در روبنا قرار گرفته و آن‌چه در ذهن مخاطب می‌ماند زیرمتن و فکر اثر است وقتی سریال مشمول گذر زمان می‌شود سکانس‌های مثبت روبنایی آن در ذهن مخاطب کم رنگ می شوند و تصاویری از شخصیت هایی ساده ، بی‌فکر و لجوج از کاراکترهایی مازندرانی در ذهن مخاطب به‌جا می‌ماند.
  این چگونه سریالی است که پس از ۴ مجموعه آن هنوز بخش قابل توجهی از مردم کشور متوجه این موضوع نشده اند که مازندران دارای یک زبان مستقل می باشد و این ذهنیت در آن ها بوجود آمده که نحوه صحبت کردن عوامل این سریال همان زبان مازندرانی است باید یادآور شویم که این زبان مختص مازندران نیست بلکه روستاهای شمال تهران، کرج، بخش هایی از گلستان و سمنان را نیز شامل می شود .
  این گونه سریال ها در فضای کنونی جنبه تخریبی داشته و باعث افزایش احساسات قومی و کم رنگ شدن احساسات ملی می شود اگر فضای کشور بدانگونه بود که فیلم های متعددی برای اقوام کشور ساخته می شود و فرهنگ هر قومی بخوبی و به درستی به بقیه مردمان کشور معرفی می شد آن وقت می توانستیم سریال های این چنینی را تحمل کنیم.
  در حالی که اقوام کشور آشناییت خاصی نسبت به فرهنگ یکدیگر ندارند بهتر است فرهنگی خوب معرفی شود یا اصلا معرفی نشود چونکه دوباره ساختن و اصلاح نگرش های غلط بسیار دشوار تر از معرفی اولیه است.
  باید اشاره کرد که آیتم‌هایی وجود دارد که به عنوان شعار در متن گنجانده شده است. مانند احترام به بزرگتر، خانواده دوستی، مهمان‌نوازی، حفظ محیط زیست و مواردی از این دست. اما معادل آن، برخی رفتارهای زشت و پرخاشگرانه، توهین، حسادت و بی احترامی های مکرر فامیل نسبت به یکدیگر نیز وجود دارد اگر به اصول فیلم سازی توجه شود این سریال در بسیاری از قسمت های آن عملا و بوضوح تمسخر را در پیش گرفته است.
  بیان این استدلال که همچین افرادی در مازندران وجود دارند ضعیف ترین استدلال در حمایت از این سریال است ما می دانیم و شما هم بهتر از ما می دانید که هر فرهنگی نقاط ضعف و قوت خود را دارد اما وقتی بصورت انحصاری شروع به نمایش نقاط ضعف یک فرهنگ می کنید و همه مردمان آن فرهنگ را بدین گونه معرفی می کنید آنوقت ما چه انتظاری از یک بیننده نا آشنا داشته باشیم.
  وقتی چند سری از سریالی به نام «پایتخت» ساخته می‌شود و تاکید می‌شود که همه مازندرانی هستند و در دیالوگ‌ها به طور مداوم نام مازندران تکرار می‌شود و اثراتی از مازندرانی در سراسر آن موج می زند ، «نقی» دیگر فرد نیست بلکه نماد مردم مازندران است.
  اینکه برای خنده بخشی دیگری از جامعه را از خود برنجانیم لطیفه و طنز نیست بلکه معنی مسخره کردن را دارد و همانطور که خودتان می دانید این اتفاق متاسافانه برای برخی از اقوام دیگر کشور افتاده و هر جامعه شناسی این نوع لطیفه و طنز که بر مبنای تمسخر می باشد را رد کرده و آن را سمی برای کشور می داند اکنون سریال شما هم به این مرحله رسیده و در حال ایجاد ذهنیتی منفی از مردمان مازندران در بقیه اذهان کشور است.
  محکوم کردن صدا و سیمای مازندران نیز به نوعی سفسطه و پرت کردن افکار از موضوع است، ما بخوبی می دانیم که ساخته های آنها گاهی اوقات بسیار ضعیف است اما هر چه که بسازند و هر چه قدر هم که ضعیف باشد به زبان مازندرانی است و برای مردم این خطه پخش می شود و یک فرد نا آشنا به مازندران اصلا نمی تواند زبان آن را متوجه بشود اما سریال پایتخت دقیقا در نقطه مقابل قرار می گیرد .
  کدام طنز ساز حرفه ای کشور تاکنون چنین سریال هایی ساخته است و کدام کارگردان با وجود این همه مخالفت بر ساخت فیلم خود تا این حد اصرار کرده است طنز هایی بوده که شبهاتی را داشته اند ولی تابحال هیچ طنزی این گونه یک قومیتی را نشانه نگرفته بود حتی در آزاد ترین کشورهای دنیا نیز پس از اکران یک فیلم در صورت وجود مخالفت هایی در حد سریال پایتخت ساخت سری های بعد آن توسط خود کارگردان و تهیه کننده جهت احترام به مخالفان و رعایت اخلاق فیلم سازی قطع می شود نه به زور نهاد های حکومتی.
  در مجموع باید گفت در این سریال صداقت و سادگی، بهانه‌ای شد تا یک سری آدم‌های‌ «نافرم» به عنوان شخصیت مازندرانی معرفی شوند. آدم هایی که در اکثر لحظات داستان ، مصداق هایی روشن از بلاهت را به همراه داشته و امروز پس از پخش چهار فصل از این سریال، در پیامک ها ، بلوتوث ها و در محاورات روزمره مردم ، تصویری کاریکاتور گونه از مازنی ها را تداعی می کنند.
  ما در پایان اعلام می کنیم همانطور که هر پدیده ای مطلقا بد نیست در سریال پایتخت نیز جنبه های مثبت فراوانی هست، به طبع آن بدلیل ضعف بنیادی در فیلم نامه آن، در بسیاری از قسمت های آن بوضوح به قومیت مازندرانی توهین شده است ما نه از صدا و سیما و نه از مسئولان مربوطه بلکه از عوامل این سریال درخواست می کنیم جهت احترام به نظرات مخالفان، ساخت این مجموعه سریال ها را متوقف کنند.
  گروه مخالفان ساخت و پخش سریال پایتخت
  https://www.facebook.com/groups/mokhalefan.paytakht/

  • شما بهتره بجای اینکه فک کنی دارن مازندرانو بد جلوه میدن یکم از اون رفتار های بد شمالی پرهیز کنید انگار کسی تو ایران از پوست کنی های شمالی ها خبر ندارن
   اخه مردک کسی نشده بیاد شمال و این مردم شمالی چزیو گرون قیمت تو پاچشون نکنن

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید