واکس مو چیست + روش استفاده از واکس مو

56552
واکس مو
واکس مو نوعی محصول آرایشی حاوی واکس و موم است که به نگهداری و حالت دهی مو کمک می‌کند. در مقایسه با ژل مو، که بیشتر مواد آن حاوی الکل است، واکس مو کاربردی‌تر بوده و کمتر خشک می‌شود. در نتیجه، امروزه واکس مو از محبوبیت زیادی برخوردار است. واکس مو انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها دارای ساختار و درجه غلظت متفاوتی هستند. به عنوان مثال، واکس موی pomade برای درخشان کردن و زیبا کردن مو به کار می‌رود.

ترکیبات واکس مو

برخی از ترکیبات معمول موجود در محصولات تجاری واکس مو عبارتند از:
 • موم
 • کاندلیلا واکس
 • موم کارنابا
 • موم کاستور
 • موم امولسیفایر
 • موم ژاپنی
 • لانولین (چربی پشم)
 • موم ازوکریت (موم معدنی)

کاربرد واکس مو

واکس مو برای افرادی که موهای چربی دارند، بسیار مناسب است. واکس مو بعد از استفاده خشک می شود و موها را درخشان و ثابت می کند. یکی از مزایای واکس موی در این است که آن را با دیگر محصولات آرایشی مانند اسپری های درخشان کننده نیز می توان استفاده کرد؛ بدون اینکه مشکلی پیش بیاید. واکس مو برای آراستگی افرادی که موهای کوتاهی دارند، گزینه بسیار خوبی است. همچنین افرادی که موهای سفید دارند و میخواهند به رنگ های مختلف موهای خود را حالت دهی کنند میتوانند از واکس رنگی بهره ببرند که علاوه بر حالت دهی از خاصیت رنگ دهی موقت هم برخوردار است، که البته بوسیله آب قابل شستشو است.

آیا واکس مو برای سلامت مو مضر است؟

خود واکس مو به تنهایی اثر منفی ندارد، اما اگر به درستی استفاده نشود، می‌تواند مشکلاتی از قبیل تجمع و انباشت واکس روی موها در نتیجه چرب و روغنی شدن مو و در بعضی موارد خشکی پوست سر ایجاد کند.

واکس مو

چگونه باید از واکس مو استفاده کرد؟

اگر می خواهید از واکس های مو برای تثبیت موهای خود استفاده کنید، بهتر است لباس به تن داشته باشید. اگر ابتدا موهایتان را حالت بدهید و بعد تی شرت یا بلوزهایی با یقه تنگ بپوشید، موهای شما خراب می شود و لباستان نیز چرب و کثیف می شود. در نتیجه ابتدا تی شرت خود را بپوشید.

دقت کنید که برای تاثیرگذاری بیشتر واکس های مو، موهای شما باید خشک باشند. برای حالت دهی مو با انواع واکس های مو باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • مقدار کمی از واکس مو به اندازه یک نخود بردارید و با انگشتان خود آن را بمالید تا با گرمای دست شما نرم شود و بین موها گیر نکند. یادتان باشد مقدار زیاد آن باعث می شود موهای شما به هم بچسپد؛ در نتیجه به مقدار کم آن اکتفا کنید.

واکس مو

 • دقت کنید که واکس به طور کامل در نوک انگشتان شما پخش شده باشد و روی هیچ انگشتی مقدار زیادی از آن باقی نمانده باشد.
 • دستتان را به تمام موهایتان بمالید. دست خود را زیر موهایتان قرار دهید و انگشتانتان را بین موها حرکت دهید تا واکس به تار موهای شما برسد.

واکس مو

واکس مو

 • موهایتان را ماساژ دهید؛ این کار باعث می شود موهای شما حجیم تر به نظر برسد.
 • حالا می توانید موهایتان را با دست یا با شانه فرم دهید. بنا به دلخواه خود، موها را به چپ، راست یا بالا فرم دهید.
 • اگر دوست ندارید موهای شما شانه شده به نظر برسد، با دست آنها را به جهتی که می خواهید حرکت دهید و اجازه دهید در همان راستا ثابت شود.
 • توجه کنید که واکس بعد از مدتی خشک می شود. برای حالت گرفتن بهتر موهایتان می توانید دست خود را کمی خیس کنید و به موهایتان بمالید.
 • مطمئن شوید که واکس به خوبی در میان موهای شما پخش شده است و قابل رویت نیست.

 

بعد از واکس زدن به دلیل تجمع واکس در موهایتان، آن ها را در پایان روز بشویید.

 


بیشتر بخوانید: چگونه موهایی پرپشت داشته باشیم!


مقایسه ژل مو و واکس مو

واکس مو
بسیاری از افراد فکر می‌کنند که ژل مو و واکس مو مشابه هستند. اما در واقع، آن‌ها کاملا با هم تفاوت دارند. ژل مو در فرم‌های مختلفی وجود دارد. می‌توان آن را مستقیما بر روی سر مالید یا به صورت اسپری استفاده کرد. اما واکس مو همان طور که از اسمش پیداست، نوعی موم است. واکس مو تنها به صورت جامد وجود دارد. همچنین، بر خلاف واکس مو، ژل مو در حجم‌های مختلفی وجود دارد. این حجم‌ها با اعداد خاصی تعیین شده اند که هرچقدر اعداد بالاتر باشند، نتایج بهتری را ایجاد می‌کنند.تفاوت دیگر این است که ژل مو را می‌توان هم برای مو‌های بلند و هم برای مو‌های کوتاه استفاده کرد. می‌توان از ژل مو برای موج دار کردن مو‌ها و همچنین برای براق و نرم کردن مو‌های صاف استفاده کرد. از سوی دیگر، واکس مو بیشتر برای مو‌های کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر مو‌های شما خشک است، بهتر است از ژل مو استفاده نکنید، زیرا حاوی الکل است. از طرف دیگر، واکس مو، باعث خشکی مو‌ها نمی‌شود.یکی از مزایای واکس مو، این است که مو‌ها را نرم و قابل انعطاف کرده و می‌توان در طول روز، مدل مو‌ها را تغییر داد. همچنین، می‌توان از آن برای انواع مو‌های خشک استفاده کرد. ژل مو فقط باید بر روی مو‌های مرطوب استفاده شود و زمانی که مو خشک شد، دیگر نمی‌توان نوع آرایش مو را عوض کرد. واکس مو برای مدل‌های سیخ سیخی مناسب است. ژل مو را می‌توان تنها با یک بار شامپو کردن پاک کرد. اما واکس مو نیاز به چندین بار شستشو دارد.

در پایان، تفاوت میان ژل مو و واکس مو را به طور مختصر بیان می‌کنیم:

۱. ژل مو، فرم‌های متفاوتی دارد، اما واکس مو تنها به صورت جامد وجود دارد. 
۲. بر خلاف ژل مو، واکس مو را می‌توان برای انواع مو‌های خشک استفاده کرد.
۳. ژل مو را می‌توان به راحتی از روی مو پاک کرد. اما واکس مو نیاز به شستشوی متعدد دارد.
برگرفته از: setare.com و ibnst.com
فروشگاه bestwiki.ir
فروشگاه bestwiki

دیدگاهتان را بنوسید

Please enter your comment!
Please enter your name here