9 راهکار موثر برای پیشگیری از خشک شدن لب ها

133
خشک شدن لب ها

پوست لب یکی از حساس ترین و نازک ترین قسمت های بدن است که نیازمند مراقبت های همیشگی است. پوسته پوسته شدن و خشک شدن لب ها یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند زیرا در این قسمت از بدن، غدد چربی که به عنوان مانعی برای خشک شدن عمل می‌کند وجود ندارد و به همین دلیل، لب‌ها بیشتر در معرض خشک شدن قرار دارند.

لب‌هایتان را مانند یک تکه اسفنج در نظر بگیرید. وقتی روی اسفنج آب بریزید، باد می‌کند و بالا می‌آید، اما وقتی خشک و بدون آب است، جمع می‌شود و ظاهر نافرمی به خود می‌گیرد. به همین ترتیب اگر لب‌هایتان را مرطوب کنید، شکل مناسب‌تری خواهد شد، اما لب‌های خشک، ظاهری جمع شده پیدا می‌کند.

در این مطلب نکاتی را به شما آموزش دهیم که باعث می‌شود لب‌هایی زیبا و قلوه‌ای پیدا کنید!

روش های آسان و موثر برای پیشگیری از خشک شدن لب ها

آب فراوان بنوشید

یکی از علل اصلی خشک شدن لب ها و پوسته پوسته شدن آن، دهیدراته بودن بدن است. نوشیدن حدود هشت لیوان آب در روز کمک می‌کند رطوبت کافی به پوست، مو و لب‌هایتان برسد.

 

لب ها را با زبانتان مرطوب نکنید

لیس زدن باعث آسیب‌رسانی به پوسته محافظ لب‌ها می‌شود. اگر عادت دارید لب‌ها را لیس بزنید، مقداری از پماد، رژ، برق لب یا هر نوع مرطوب‌کننده به لب‌تان بزنید تا از تاثیر زبان شما بکاهد.

خشک شدن لب ها

از کرم ها و بالم لب های با کیفیت و مرغوب استفاده کنید

رژ، برق لب، پماد و مرطوب‌کننده، همه باید از انواع شناخته شده و تائید شده توسط پزشک و داروخانه باشد. بالم لب های حاوی ویتامین E می‌تواند به لطافت لب‌ها کمک کند.

 

مراقب خشکی هوا باشید

هوای خشک بخصوص در سرما می‌تواند آسیب‌هایی جدی برای پوست شما وارد کند. در صورتی که منطقه سکونت شما خشک است، حتما از مرطوب‌کننده مناسب لب استفاده کنید. همچنین در فصل زمستان سعی کنید در محیط منزل دستگاه بخور روشن باشد تا رطوبت محیط تامین شود.

 

از محصولات حاوی spf استفاده کنید

پوست بدن ما دارای رنگدانه‌ای به نام ملانین است که از آن در مقابل ضررهای نور خورشید محافظت می‌کند، اما لب‌ها فاقد ملانین‌اند و به مراقبت بیشتری نیاز دارند. شما باید روزانه از مرطوب‌کننده لب‌های دارای SPF استفاده کنید یا برق لبی بزنید که دارای SPF باشد.

 

رژ لب مات نزنید

رژلب مات شاید زیبا به نظر برسد، اما می تواند باعث خشک شدن لب ها شود. استفاده از آنها در درازمدت به لب‌های شما آسیب خواهد رساند. آنها را گهگاه استفاده کنید یا ابتدا لایه‌ای مرطوب‌کننده بزنید و پس از آن رژ بزنید.

پوسته شدن لب ها

مشکلات داخلی بدن را بررسی کنید

کم کاری غده تیرویید در طول زمان و تاخیر در درمان می تواند باعث پوسته پوسته شدن لب ها شود. کمبود یا افزایش بیش از حد ویتامین A در بدن نیز یکی دیگر از عوامل داخلی موثر در این امر است.

 برای جلوگیری از خشک شدن لب ها سعی کنید از لوازم بهداشتی و آرایشی فاقد الکل استفاده نمایید و تا حد امکان مواد طبیعی را جایگزین کنید.

واکنش به محصولات آرایشی و بهداشتی

وجود برخی ترکیبات در محصولات آرایشی بهداشتی مانند خمیردندان، شوینده صورت، بالم لب، مرطوب کننده و… می تواند موجب التهاب و تحریک پوست لب ها شود.

 

از راه دهان نفس می کشید

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به جای بینی از راه دهان نفس می کشید (به ویژه موقع خواب از راه دهان نفس می کشید) مطمئنا مستعد ترک خوردگی و خشک شدن لب ها هستید.

 

بیشتر بخوانید:

رفع تیرگی لب ها با روش های خانگی و موثر

بهترین راه برای پیشگیری از ترک خوردن لب ها

روش های درمان پوسته پوسته شدن لب ها

آموزش کانتورینگ لب برای برجسته کردن لب ها

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید