آیا قرص ال کارنیتین باعث کاهش وزن می شود؟

10538
اضافه وزن یکی از مشکلاتی است که باعث می‌شود شما از خوردن برخی از خوراکی‌ها منع شوید. گاهی برای چربی سوزی و لاغر شدن ترغیب می‌شوید که به سراغ داروها بروید. از قرص ال کارنیتین به عنوان یکی از داروها در زمینه کاهش وزن نام برده می‌شود.

فهرست موضوعات

قرص ال کارنیتین چیست؟

ال کارنیتین (L-carnitine) از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و موجب آزاد سازی انرژی از یاخته‌های چربی می‌شود. کارنیتین در بافت عضلات و کبد ساخته می‌شود و در برخی مواد غذایی مانند گوشت، گوشت طیور، ماهی، و برخی از فراورده‌های لبنی وجود دارد. کارنیتین نوعی مکمل غذایی است که وظیفه اصلی آن سوخت و ساز و تبدیل غذا به انرژی می‌باشد.
برخی از شواهد نشان می‌دهد که میزان نیاز به ال کارنیتین در دوران کودکی و همچنین در زمان‌های خاصی مانند بارداری و شیردهی که میزان نیاز بدن به انرژی افزایش می‌یابد کمی بالا می‌رود که این افزایش نیاز موجب به افزایش تولید این ماده غذایی از سوی بدن می‌شود. افرادی که از مکمل‌های ال کارنیتین استفاده می‌نمایند بعد از انجام فعالیت‌های بدنی به میزان کمتری دچار خستگی و کوفتگی می‌شوند.
مکمل ال کارنیتین در حال حاضر به عنوان کپسول ، قرص، پودر و مایع به بازار عرضه می‌شود.
چنانچه به منظور کاهش وزن قصد استفاده از ال کارنیتین را دارید بهتر است با مواد غذایی مفید دیگر برای افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه رسیدن به وزن دلخواهتان آشنا شوید.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

 موارد مصرف جبران کمبود کارنیتین در برنامه‌های بدنسازی
جلوگیری از کرامپ عضلانی در همودیالیز
کمک به بهبود عملکرد قلب
کاهش وزن
درمان ناباروری مردان
بهبود آلزایمر
 عوارض حالت سرخوشی،استفراغ ،حالت تهوع ،سردرد ،اسهال ،آبریزش بینی ،بی قراری و مشکل خواب، بالا رفتن میزان سرعت ضربان قلب، افزایش فشار خون و تب
 تداخل دارویی دی-کارنیتین، هورمون‌های دارویی تیروئید، داروهای ضد انعقاد خون مثل اسنوکومارول و وارفارین

مقدار و نحوه مصرف

ال کارنیتین را طبق دستور پزشک مصرف کنید. به طور معمول میزان مصرف این مکمل غذایی برای فرد ۵۰ کیلویی ۱ تا ۳ گرم همراه غذا به صورت قرص و شربت می‌باشد.
توجه: اگر فرد دچار کم کاری تیروئید است نباید ال کارنیتین مصرف کند چرا که با کار هورمون‌های تیروئید تداخل پیدا می‌کند. همچنین در افرادی که دیالیز می‌شوند این ماده منع مصرف دارد.
توجه: افرادی که برای کاهش وزن این مکمل را مصرف می‌کنند ممکن است به بی‌اشتهایی عصبی مبتلا شوند. در هر حال مزایای مصرف ال کارنیتین از مضرات آن بسیار بیشتر است اما مصرف این مکمل تحت نظر پزشک و در دوزهای استاندارد بسیار ایمن است.
ال کارنیتین

نکاتی که در ارتباط با مصرف قرص ال کارنیتین باید بدانید

  1. غذاهای گیاهی منبع خوبی برای این ماده نمی‌باشند.
  2. ال کارنیتین اشتها را کم می‌کند و حساسیت فرد به لاغر شدن می‌تواند نهایتا منجر به بی اشتهایی عصبی شده و سوء تغذیه شدید را به دنبال داشته باشد.
  3. مصرف کارنیتین در زنان باردار فقط باید با مشورت با پزشک انجام ‌شود.

منبع: گروه سلامت ستاره

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید