نکات طبخ یک قرمه​ سبزی لذیذ و جاافتاده

21261
ابتدا 4 قاشق غذاخوری روغن مایع را داغ كرده و پیاز را 5دقیقه در آن تفت دهید تا طلایی شود.
2. سبزی قورمه (سبزی قورمه سبزی شامل تره ۵۰۰ گرم ، جعفری ۶۰۰ گرم ، گشنیز ۱۵۰ گرم ، اسفناج ۱۵۰ گرم و شنبلیله ۵۰ گرم است .) تا 10دقیقه تفت دهید. سبزی را هر 2 دقیقه یك‌بار زیرورو كنید تا كم‌كم رنگش تیره و سرخ شود.
3. گوشت را به پیاز اضافه كرده و شعله را زیاد كنید تا گوشت آب نیندازد. پیاز و گوشت را 5 دقیقه تفت دهید تا پیاز طلایی شود.
4. زردچوبه را درون قابلمه ریخته و یك دقیقه تفت دهید.
5. برای اضافه كردن لوبیا به خورش 3 راه دارید، یكی اینكه لوبیا را 15 دقیقه بپزید، سپس آب آن را دور ریخته و در یك ساعت آخر به خورش اضافه كنید، دیگر اینكه لوبیا را قبل از اضافه كردن آب خورش داخل آن ریخته و روی شعله كم خورش را بپزید. در این حالت لوبیا لعاب خوبی به خورش می‌دهد. بهتر است برای لوبیای چشم‌بلبلی از روش اول و برای لوبیای قرمز خیس نكرده از روش دوم استفاده كنید. راه سوم: لوبیا را از شب قبل خیس کرده و روز بعد به خورش اضافه کنید.
6. سبزی و 3 پیمانه آب‌جوش به خورش اضافه و شعله را كم كرده و حداقل 3 ساعت آن را بپزید لیموامانی خیس و سوراخ كرده را در یك ساعت آخرونمک و فلفل نیم ساعت آخر
نکات پخت قورمه‌سبزى
از روغن کمتر استفاده کنیدباتوجه به اینكه گوشت غذا و سبزی قورمه به صورت جداگانه سرخ می‌شوند، بهتر است در صورت امكان از مقدار كمی روغن استفاده كنید تا غذا بیش از اندازه چرب نشود.

لوبیا را از شب قبل بخیسانید

بهتر است لوبیای قورمه‌سبزی را از شب قبل خیس كنید و قبل از اضافه كردن به خورش 20دقیقه آن را در آب جوشانده و سپس به خورش اضافه كنید. اگر معده حساسی دارید و نفخ می‌كنید، از لوبیای چشم‌ بلبلی استفاده كنید.

مدت 15 دقیقه سبزی را سرخ کنید

مدت زمان سرخ كردن سبزی قورمه‌سبزی روی شعله متوسط حدود 15 دقیقه است تا زمانی كه رنگ آن عوض شده و عطر شنبلیله آزاد شود. برای استفاده كمتر از روغن از تابه نچسب استفاده كنید و در طول مدت سرخ كردن، سبزی را 2 یا 3بار بیشتر هم نزنید، زیرا زیر و رو كردن بیش از اندازه حرارت روغن را پایین می‌آورد و روغن بیشتری جذب سبزی می‌‌شود.

می​توانید شنبلیله را حذف کنید

اگر سبزی سرخ كرده برای سلامت‌تان مناسب نیست، 2راه پیش‌رو دارید یا از روش طبخی كه در بعضی مناطق آذربایجان استفاده می‌شود استفاده كنید، یعنی شنبلیله را حذف كرده و سبزی را بدون سرخ كردن به خورش اضافه كنید، یا نیمی از سبزی را سرخ كرده و با نیم دیگر مخلوط كرده و در غذا بریزید.

انواع سبزی قورمه

تركیب سبزی قورمه در نقاط مختلف ایران متفاوت است. در تهران سبزی قورمه از تره، جعفری، گشنیز و شنبلیله تشكیل شده است و گاه حتی گشنیز در آن به كار نمی‌‌رود. در جنوب ایران به سبزی كمی سیر سبز تازه و شوید اضافه می‌شود. در آذربایجان شنبلیله از تركیب سبزی حذف و به جای آن اسفناج به كار می‌رود.

لوبیای عروس را هم امتحان کنید

نوعی لوبیا در شهرستان ابهر كشت می‌شود كه به لوبیای عروس معروف است، این لوبیا بسیار درشت و اندازه آن 2 تا 3 برابر لوبیا قرمز معمولی است. لوبیای عروس لعاب خوبی به غذا داده و بافت آن شبیه گوشت است.

یخ را به خورش اضافه کنید

از علائم یك خورش جاافتاده روغنی است كه روی خورش می‌ایستد،‌ اگر هنگام سرو غذا، همه مواد پخته، اما خوب جا نیفتاده بود یا به اصطلاح آب و دان سوا بود، 10دقیقه قبل از كشیدن خورش، 4-3 قالب كوچك یخ به خورش اضافه كنید. این كار تمام روغن خورش را جذب كرده و روی آن می‌آورد و درنتیجه غذا كاملا جا افتاده به نظر می‌رسد.

انواع چاشنی قورمه

نکات ریز در مورد چاشنی قورمه سبزی :

۱ ـ به عنوان چاشنی معمولا فقط از لیموعمانی استفاده می کنند .

۲ ـ لیموعمانی همراه با آبغوره استفاده می شود .

۳ ـ از غوره نیز استفاده می شود (که به قورمه سبزی غوره معروف است و در این صورت معمولا لوبیای غذا ، چشم بلبلی است) .

۴ ـ به کار بردن رب گوجه فرنگی همراه با لیموعمانی ، از میزان رنگ سبزی خورش قورمه سبزی می کاهد .

۵ ـ از گرد لیموعمانی در قورمه سبزی نیز استفاده می شود که البته رنگ خورش را تیره می کند .

۶ ـ برخی نیز در خورش قورمه سبزی از چاشنی آب نارنج استفاده می کنند .

اگر از هر کدام از چاشنی ها استفاده می‌كنید، آن را 10دقیقه قبل از كشیدن غذا اضافه كنید تا طعم آن باقی‌مانده و به اصطلاح ترشی آن نپرد.

ادویه:

سعی نکنین از خودتون هر ادویه ای رو بریزین توش.فقط طعمش رو با این کار از بین میبرین.فقط نمک،کمی زردچوبه،پودر سیر یک قاشق مرباخوری،فلفل سیاه به میزان لازم

قورمه با رب گوجه فرنگی

در بعضی مناطق به خورش قورمه‌سبزی یكی، 2 قاشق رب گوجه‌فرنگی اضافه می‌شود‌ اما این كار توصیه نمی‌شود، زیرا طعم رب گوجه‌فرنگی باقی مزه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده و از بین می‌برد.

از صبح بار بگذارید

برای تهیه یك قورمه‌سبزی جاافتاده، به شعله كم و زمان طولانی احتیاج دارید. به همین دلیل در قدیم این خورش را مانند آبگوشت از صبح زود بار می‌گذاشتند تا مواد آن كاملا پخته، آب آن كشیده و طعم‌ها با هم مخلوط شوند.

قورمه لذیذتر با دنبالچه

اگر مشكل چربی و فشارخون ندارید، برای تهیه قورمه‌سبزی، گوشت سردست انتخاب كرده و همراه آن دنبالچه گوسفندی، تكه‌ای دنده و قلم اضافه كنید تا طعم خورش بهتر و لذیذتر شود. در این صورت مقدار روغن غذا را در صورت امكان كم كنید.

منبع :http://club.golestan.com

ashpaziasal.blogfa.com/post/10

 

* روش هایی برای خوشمزه تر کردن سبزیجات

* فوت و فن پخت ته چین خوشمزه

* طرز تهیه سالاد سیب زمینی و لوبیا

* فوت و فن پخت قیمه نذری

* طرز تهیه کوفته از نوع تبریزی + نکات کلیدی و مهم

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید